Wiemy, co zdrowe logo

Alergie i najczęściej pojawiające się w roku alergeny

shadow illustration

Doskonała odporność przez cały rok jest zjawiskiem tak rzadkim, że można śmiało powiedzieć, że nie istnieje.

Nasz organizm różnie reaguje na alergeny, a problemy i objawy mogą wystąpić w ciągu całego roku kalendarzowego, chociaż najczęściej pojawiają się w okresie zwiększonego występowania mediatorów alergii. Oczywiście, nasilony sezon alergiczny występuje właśnie w czasie kwitnienia top alergenów, co najczęściej ma miejsce wiosną i na początku lata.

Alergeny ze względu na okres ekspozycji podzielić można na: sezonowe czyli głownie pyłki chwastów, traw i drzew oraz całoroczne do których należą zwłaszcza roztocza, sierść i pióra zwierząt domowych.

TRAWY – jest wiele gatunków traw, a większość ich okresów pylenia rozpoczyna się w maju, zaś największe stężenie pyłku przypada na czerwiec i pierwszą połowę lipca. Trawy są jedną z największych przyczyn okresowego alergicznego zapalenia śluzówek nosa i spojówek w naszym regionie.

BRZOZA – alergeny pyłku kilku gatunków brzozy są po pyłku traw drugą w kolejności przyczyną występowania sezonowych alergii. Okres jej kwitnienia przypada od początku kwietnia do pierwszych dni maja, a objawy uczulenia pojawiają się zwykle u osób wrażliwych nagle. Bez wystąpienia objawów wstępnych, co zwykle ma miejsce w przypadku większości reakcji na inne alergeny.

BYLICA – dziki chwast, szeroko rozpowszechniony w całej Europie. Kwitnie od polowy lipca do końca sierpnia, a jej pyłki mają niezwykle silne właściwości alergizujące i są bardzo częstą przyczyną alergii w okresie późnoletnim.

BABKA – szeroko rozpowszechniona roślina wieloletnia. Rośnie na łąkach, wzdłuż dróg i kanałów. Jej pyłki, w zależności od gatunku występują umiarkowanie w powietrzu w niewielkich ilościach od maja do sierpnia.

AMBROZJA – królowa wszystkich alergenów pyłkowych. Roślina, która dostosowuje się do prawie każdego klimatu i odznacza się wyjątkowo wysoką produkcją pyłku. Okres pylenia trwa od początku czerwca do końca października.

JESION – rozpyla swój pyłek w okresie kwitnienia. Potrafi on umiarkowanie, bądź silnie alergizować, okres jego pylenia to kwiecień.

GRAB – choć nie osiąga dużego potencjału alergizującego, jest również alergenem, którego pyłek pojawia się w powietrzu od połowy kwienia do początku maja.

CLADOSPORIUM I ARTERNARIA - zarodniki tych grzybów pleśniowych są jednymi z częstszych przyczyn występowania objawów alergii w okresie od maja do sierpnia. Z uwagi na to, że ich rozwojowi szczególnie sprzyjają miejsca ciepłe i wilgotne, zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń w domu, jako podstawową metodę zmniejszania ich stężenia. Również dbałość o czystość urządzeń klimatyzacyjnych jest istotna z tego samego punktu widzenia.

ROZTOCZA – występują wszędzie i przez cały rok. Aby zapobiec wysokiemu stopniowi reakcji alergicznej na roztocza możemy częściej zmieniać pościel i dbać o utrzymanie ogólnej czystości w domu. Nie oznacza to, że w domu musi być „sterylnie” jak w aptece, ale wytrzepanie pościeli na powietrzu raz dziennie może znacznie zmniejszyć skutki uboczne działalności alergizującej tych niechcianych lokatorów.

SIERŚĆ ZWIERZĄT – w rzeczywistości alergie te związane są z białkami występującymi w wydzielinach skóry zwierząt, a także komórkach ich złuszczonego naskórka. Uczulenia tego rodzaju są obecnie jedną z częściej występujących form alergii. Z uwagi na częstość posiadania zwierząt, przede wszystkim dotyczą psów i kotów, ponadto różnych gatunków ptaków domowych, bardzo silnie uczulać mogą także wydzieliny świnki morskiej.

Pamiętajmy, że podstawowa profilaktyka w przypadku osób narażonych na występowanie skutków alergii powinna opierać się na unikaniu przyczyn ich występowania, mając tu na uwadze czynniki alergizujące. Dlatego, w miarę naszych możliwości powinniśmy dążyć do ograniczania naszego kontaktu z alergenami, co jednak nie jest łatwe, z uwagi na powszechność ich wstępowania w otaczającym nas środowisku.

Autor tekstu: mgr farm. Przemysław Pilut.

 

Przy alergii Twoim wsparciem okaże się:

ISLA ORGINAL- pastylki załagodzą chrypkę, drapanie i łaskotanie w gardle wynikające z alergii. Zwalczą również uczucie suchości jamy ustnej towarzyszące przyjmowaniu leków antyhistaminowych.

NISITA - wspomoże Cię, kiedy nos piecze, swędzi i jest bardzo suchy. Nawilży podrażnioną śluzówkę oraz pomoże zmiękczyć zaschniętą wydzielinę w nosie.

OTOSAN - jeśli Ty lub Twoje dziecko macie problem z alergicznym zapaleniem ucha to pomoc przyniesie nasz spray oraz krople do uszu. Spray zadziałała: oczyszczająco, odkażająco i przeciwbakteryjnie. Natomiast krople dodatkowo przyniosą efekt kojący, łagodzący i przeciwzapalny.

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody