Wiemy, co zdrowe logo

Ból gardła i grypa

shadow illustration

Ból gardła najczęściej nie jest poważną oznaką grypy i często jest łagodniejszy niż różne inne objawy, takie jak podwyższona temperatura lub bóle w stawach.

Jednak ból gardła może być bardzo nieprzyjemny, szczególnie gdy utrudnia przełykanie lub towarzyszy mu kaszel i dlatego chorzy szukają pomocy już przy tych objawach.

Dlaczego przy grypie mam też ból gardła?

Wirus grypy wchodzi do organizmu poprzez delikatną śluzówkę nosa i przełyku. Śluzówka ulega podrażnieniu i występuje zapalenie. Z powodu zapalenia pojawia się ból utrudniający przełykanie.

Zwykle jest trudno zapewnić chorym wystarczające spożycie płynów, ponieważ nie chce im się jeść ani pić, a często męczy ich też rozwolnienie. W ten sposób śluzówka ust i gardła staje się sucha, wdychane powietrze ją podrażnia, a zapalenie się powiększa. Jeśli przy grypie pojawi się też kaszel, ból gardła staje się wyraźniejszy, ponieważ kasłanie dodatkowo uszkadza delikatną śluzówkę przełyku.

shadow illustration

Czy istnieją jakieś preparaty, które mogą mi pomóc?

Preparaty na złagodzenie bólu gardła które możemy przygotować w domu, tzw. domowe sposoby służą głównie do zmniejszenia dyskomfortu i nie są tak samo skuteczne dla wszystkich. Ważne jest, żeby być dobrze nawodnionym, tj. wprowadzać wystarczającą ilość płynów, zapobiec wysuszaniu śluzówki, co zmniejszy podrażnienie i ból gardła. Nie musicie pić tylko czystej wody, ale też ciepłe napoje, takie jak herbata lub lemoniada z miodem.

Unikajcie zadymionych pomieszczeń i pomieszczeń z suchym powietrzem. Jeśli macie taką możliwość, dobrze jest wstawić do pokoju nawilżacz powietrze. Złagodzi to zapalenie dróg oddechowych oraz chrypkę.

Jednym z domowych sposobów na ból gardła jest także płukanie gardła słoną wodą. Czynność ta działa antybakteryjnie na śluzówkę ust i przełyku. Pomimo że ból gardła wywołuje wirus, istnieje niebezpieczeństwo wtórnej infekcji bakteryjnej. Słona woda mogłaby temu do pewnego stopnia zapobiec.

 

Które leki roślinne mogą pomóc?

Wielu ludzi zwraca się dziś w stronę leków roślinnych, ponieważ mają mniej działań niepożądanych niż leki konwencjonalne mogące pomóc przy grypie. Wzmocnienie układu odpornościowego jest jedynym sposobem, dzięki któremu można złagodzić objawy i przyspieszyć wyzdrowienie po infekcji.

Echinacea to roślina od dawna wykorzystywana w medycynie tradycyjnej. W połączeniu z szałwią lekarską może być skuteczna także przy bólu gardła. Właśnie takie połączenie zawiera zarejestrowany lek Echinaforce® spray na ból gardła.

Które leki konwencjonalne są skuteczne przy bólu gardła?

Istnieje cały wachlarz produktów medycznych na ból gardła dostępnych bez recepty. Najczęściej są to pastylki o działaniu przeciwzapalnym i łagodzące ból. Aptekarz poradzi wam, który z dostępnych produktów jest dla was najlepszy, ale zawsze jest ważne, żeby brać go według wskazówek na opakowaniu.

Jeśli nie macie bakteryjnego zapalenia gardła, lekarz nie przepisze wam antybiotyku. Grypę wywołuje wirus, a antybiotyki nie mają żadnego działania na wirusy. Zamiast tego lekarz może wam zaproponować leki antywirusowe, takie jak Oseltamiwir lub Zanamiwir. Porozmawiajcie z lekarzem, czy takie leczenie jest dla was odpowiednie, ponieważ te leki są głównie przepisywane w ciężkich przypadkach infekcji lub dla pacjentów z grup podwyższonego ryzyka, a ich zastosowanie może mieć działania niepożądane.

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody