Wiemy, co zdrowe logo

Ból gardła i grypa

shadow illustration

Ból gardła najczęściej nie jest poważną oznaką grypy i często jest łagodniejszy niż różne inne objawy, takie jak podwyższona temperatura lub bóle w stawach.

Jednak ból gardła może być bardzo nieprzyjemny, szczególnie gdy utrudnia przełykanie lub towarzyszy mu kaszel i dlatego chorzy szukają pomocy już przy tych objawach.

Dlaczego przy grypie mam też ból gardła?

Wirus grypy wchodzi do organizmu poprzez delikatną śluzówkę nosa i przełyku. Śluzówka ulega podrażnieniu i występuje zapalenie. Z powodu zapalenia pojawia się ból utrudniający przełykanie.

Zwykle jest trudno zapewnić chorym wystarczające spożycie płynów, ponieważ nie chce im się jeść ani pić, a często męczy ich też rozwolnienie. W ten sposób śluzówka ust i gardła staje się sucha, wdychane powietrze ją podrażnia, a zapalenie się powiększa. Jeśli przy grypie pojawi się też kaszel, ból gardła staje się wyraźniejszy, ponieważ kasłanie dodatkowo uszkadza delikatną śluzówkę przełyku.

shadow illustration

Czy istnieją jakieś preparaty, które mogą mi pomóc?

Preparaty na złagodzenie bólu gardła które możemy przygotować w domu, tzw. domowe sposoby służą głównie do zmniejszenia dyskomfortu i nie są tak samo skuteczne dla wszystkich. Ważne jest, żeby być dobrze nawodnionym, tj. wprowadzać wystarczającą ilość płynów, zapobiec wysuszaniu śluzówki, co zmniejszy podrażnienie i ból gardła. Nie musicie pić tylko czystej wody, ale też ciepłe napoje, takie jak herbata lub lemoniada z miodem.

Unikajcie zadymionych pomieszczeń i pomieszczeń z suchym powietrzem. Jeśli macie taką możliwość, dobrze jest wstawić do pokoju nawilżacz powietrze. Złagodzi to zapalenie dróg oddechowych oraz chrypkę.

Jednym z domowych sposobów na ból gardła jest także płukanie gardła słoną wodą. Czynność ta działa antybakteryjnie na śluzówkę ust i przełyku. Pomimo że ból gardła wywołuje wirus, istnieje niebezpieczeństwo wtórnej infekcji bakteryjnej. Słona woda mogłaby temu do pewnego stopnia zapobiec.

 

Które leki roślinne mogą pomóc?

Wielu ludzi zwraca się dziś w stronę leków roślinnych, ponieważ mają mniej działań niepożądanych niż leki konwencjonalne mogące pomóc przy grypie. Wzmocnienie układu odpornościowego jest jedynym sposobem, dzięki któremu można złagodzić objawy i przyspieszyć wyzdrowienie po infekcji.

Echinacea to roślina od dawna wykorzystywana w medycynie tradycyjnej. W połączeniu z szałwią lekarską może być skuteczna także przy bólu gardła. Właśnie takie połączenie zawiera zarejestrowany lek Echinaforce® spray na ból gardła.

Które leki konwencjonalne są skuteczne przy bólu gardła?

Istnieje cały wachlarz produktów medycznych na ból gardła dostępnych bez recepty. Najczęściej są to pastylki o działaniu przeciwzapalnym i łagodzące ból. Aptekarz poradzi wam, który z dostępnych produktów jest dla was najlepszy, ale zawsze jest ważne, żeby brać go według wskazówek na opakowaniu.

Jeśli nie macie bakteryjnego zapalenia gardła, lekarz nie przepisze wam antybiotyku. Grypę wywołuje wirus, a antybiotyki nie mają żadnego działania na wirusy. Zamiast tego lekarz może wam zaproponować leki antywirusowe, takie jak Oseltamiwir lub Zanamiwir. Porozmawiajcie z lekarzem, czy takie leczenie jest dla was odpowiednie, ponieważ te leki są głównie przepisywane w ciężkich przypadkach infekcji lub dla pacjentów z grup podwyższonego ryzyka, a ich zastosowanie może mieć działania niepożądane.