Wiemy, co zdrowe logo

Diagnozowanie i leczenie stanów zapalnych ucha u dzieci

shadow illustration

Infekcje ucha u dzieci. Kiedy szukać pomocy lekarskiej?

Należy zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli ucisk w uchu lub ból utrzymuje się dłużej niż jeden dzień. Jeśli pojawi się wyciek krwi lub ropy z ucha, oznacza to ropną infekcję ucha – należy poszukać pomocy lekarskiej. Wyciek ropy i krwi może świadczyć o pęknięciu błony bębenkowej.

Porady lekarskiej należy zasięgnąć, jeśli u dzieci w wieku od 4 do 24 miesięcy pojawiają się problemy z bezsennością. Infekcja ucha nie oznacza stanu nagłego, chociaż może być bardzo nieprzyjemna dla dziecka. W przypadku nagłego nasilenia się objawów w nocy – należy udać się z dzieckiem na pogotowie. Zwłaszcza jeśli podejrzewamy pękniętą błonę bębenkową i nie wiemy, jak się zachować.

Diagnozowanie zapalenia ucha u dzieci

Infekcje ucha nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które nie mogą powiedzieć o swoim stanie. Mimo, że pediatra może wykryć płyn w uchu dziecka, nie jest możliwe na tym etapie ustalenie, czy jest ono zakażony, czy też nie.

Na podstawie objawów dziecka i odczuć rodziców oraz dodatkowego wywiadu medycznego, ale także badania przedmiotowego, lekarz stara się postawić jak najlepszą diagnozę. Zawsze należy wymienić tylko te objawy, które faktycznie zauważyliśmy u swojego dziecka. To, co powiemy lekarzowi ma wpływ na to, czy bezpośrednio przepisze on dziecku leki, czy też skieruje je jeszcze na dodatkowe badania.

Lekarz zbada głowę i szyję dziecka, aby sprawdzić, czy jego objawy nie są spowodowane inną chorobą i czy pojawił się stan zapalny gardła i migdałków.

Leczenie zapalenia ucha u dzieci

Jeśli dziecko ma łagodną infekcję ucha, lekarz może poprosić o odczekanie kilku dni, ponieważ stan zapalny często ustępuje samoistnie. Jeśli w ciągu 48-72 godzin od wystąpienia objawów nie następuje poprawa, lekarze zwykle rozpoczynają antybiotykoterapię. Antybiotyki najczęściej stosuje się w stanach zapalnych, co do których istnieje prawdopodobieństwo, że nie znikną samoistnie lub po leczeniu łagodniejszymi lekami.

Należy ostrożnie używać antybiotyków. Ból ucha czasami nie jest spowodowany infekcją. Jeśli lekarz przepisał dziecku antybiotyki, należy podać dziecku terapię do końca lub zgodnie ze specjalnymi zaleceniami lekarza. Nie należy samodzielnie przerywać antybiotykoterapii, nawet jeśli mamy pewność, że dziecko nie ma już objawów. Stan zapalny może powrócić, a czynnik sprawczy może stać się oporny na antybiotykoterapię.

Leczenie zapalenia ucha antybiotykami trwa zwykle od 7 do 10 dni. Jedynym środkiem stosowanym przez trzy dni jest azytromycyna.

W przypadku, gdy antybiotyk powoduje skutki uboczne u dziecka, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zmieni leczenie lub jego schemat.

Nieleczone infekcje ucha w większości przypadków mijają bez żadnych komplikacji. Infekcje ucha bardzo rzadko mogą prowadzić do następujących powikłań:

 • uszkodzenie błony bębenkowej,
 • uszkodzenie kości w uchu,
 • uszkodzenie struktur ucha środkowego,
 • krótkotrwała utrata słuchu,
 • pęknięcie błony bębenkowej.

Jeśli błona bębenkowa nie zagoi się sama, konieczna będzie jej chirurgiczna rekonstrukcja.

Zapalenie ucha u dzieci, a wychodzenie z domu

Dziecko nie powinno wychodzić na spacer, jeśli infekcji ucha towarzyszy gorączka. Można rozważać krótki spacer, jeśli dziecko nie przyjmuje leków na obniżenie temperatury i nie ma gorączki,  jeśli dziecko czuje się dobrze, nie odczuwa bólu, ma apetyt i normalnie się bawi.

W aptece można też kupić specjalne zatyczki do uszu, ale można też użyć niewielkich kłębków waty, aby ochronić uszy dziecka. W miesiącach zimowych należy chronić uszy dziecka ciepłą czapką lub specjalnymi słuchawkami.

Infekcje ucha u dzieci – naturalne leczenie

Czy infekcje ucha u dzieci można leczyć w sposób naturalny? Można, ale nie jest to zalecane, zwłaszcza jeśli chodzi o bardzo małe i wrażliwe dzieci. Leczenie zapalenia ucha oliwą z oliwek? Można spróbować łagodzić infekcje ucha u dzieci za jej pomocą.

Oliwa z oliwek musi być letnia. Należy zanurzyć patyczek do ucha w letniej oliwie z oliwek, a następnie oczyść powierzchnię małżowiny usznej oliwą z oliwek. Nie należy wkładać patyczka zbyt głęboko do ucha.

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody