Wiemy, co zdrowe logo

Immunoterapia swoista alergenem

shadow illustration

Dla wielu osób wiosenne przebudzenie natury oznacza początek dolegliwości, znanych jako alergiczny nieżyt nosa i alergiczne zapalenie spojówek.

Dla wielu osób wiosenne przebudzenie natury oznacza początek noszenia ze sobą chusteczek, używania kropli do oczu, kichania, ciągłego kataru i cieknącego nosa, czerwonych, „załzawionych”, swędzących oczu oraz podobnych dolegliwości, znanych łącznie jako alergiczny nieżyt nosa i alergiczne zapalenie spojówek.

Oprócz klasycznej farmakoterapii, opartej głównie na lekach przeciwhistaminowych nowej generacji, niezwykle skuteczną metodą leczenia jest immunoterapia swoista – immunoterapia alergenem (ASIT). Chodzi o formę leczenia alergii, które nie jest objawowe, ale skupia się na etiologii – ma na celu modyfikację odpowiedzi immunologicznej na alergeny i tym samym wpływanie na rozwój choroby. Innymi słowy, stara się wywołać tolerancję układu odpornościowego na alergen i zredukować objawy alergii do minimum.

Podawanie podskórne i podjęzykowe

W zależności od metody podania środki te dzielą się na dwa typy. Podanie podskórne, tj. w postaci zastrzyków, odbywa się wyłącznie w placówkach, w których personel medyczny zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem reakcji anafilaktycznych będzie miał możliwość obserwacji  pacjenta 20-30 minut po podaniu ASIT. Środek ten pozwala na uniknięcie reakcji anafilaktycznej, która jest uznawana za jedyne poważne ryzyko leczenia tego typu, zdarza się też bardzo rzadko (1 na milion wstrzyknięć).

Drugi typ to immunoterapia podjęzykowa (SLIT), w której pod język wkrapla się standaryzowany preparat alergenu, trzyma przez 1-2 minuty i następnie połyka. Skutki uboczne SLIT są zwykle łagodne i miejscowe, a od 1986 r., aż do dnia dzisiejszego nie udokumentowano żadnych reakcji anafilaktycznych ze skutkiem śmiertelnym, ani innych poważnych reakcji.

W zależności od sposobu podania i tego, czy chodzi o alergen sezonowy czy całoroczny, stosuje się różne schematy dawkowania. Rozpoczyna się od mniejszych dawek alergenów, które wzrastają aż do osiągnięcia tzw. dawki podtrzymującej, czy też fazy podtrzymującej, którą następnie powtarza się w regularnych odstępach wynoszących od 3 do 5 lat.

Znaczenie

Skuteczne leczenie daje efekt utrzymujący się latami, a objawy prawie nie występują lub są minimalne. Zaletą tej formy terapii jest fakt, że w przypadku pacjentów z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa może ona zapobiec rozwojowi astmy, która jest częstym powodem jej zastosowania u dzieci. U nich efekt jest, co ciekawe, lepszy niż u dorosłych. Efekt jest również bardziej odczuwalny u pacjentów, u których niedawno wystąpiła astma, niż u tych z astmą przewlekłą. Wreszcie ASIT jest skuteczny w leczeniu nadwrażliwości na ukąszenia owadów, co jest szczególnie ważne u osób z wyjątkowo silnymi i potencjalnie śmiertelnymi reakcjami na użądlenie.

 

Źródło: Salveo CEE

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody