Wiemy, co zdrowe logo

Leki a weganizm

shadow illustration

Weganie starają się stosować swoją filozofię życiową również w przypadku leków i suplementów diety, co może stanowić wyzwanie w poradnictwie farmaceutycznym.

Weganie starają się stosować swoją filozofię życiową również w przypadku leków i suplementów diety, co może stanowić wyzwanie w poradnictwie farmaceutycznym.

Jeśli jest mowa o lekach, w czasie badań przedklinicznych prowadzone są szeroko zakrojone badania in vitro i in vivo na modelach zwierzęcych, możemy więc powiedzieć, że współczesne opracowywanie leków i weganizm nie mają zbieżnej filozofii. W składzie leków i suplementów diety znajdują się bowiem także substancje pomocnicze, które mogą wpływać na wybór konkretnego preparatu i adherencję. Substancje pomocnicze są wymieniane na liście składników leku, tutaj dochodzimy do niektórych składników pochodzenia zwierzęcego, które są często używane i dla których dostępne są ziołowe lub inne alternatywy.

Żelatyna, bardzo częsty tego typu przypadek, która ma na przykład pochodzenie zwierzęce i wszystkie preparaty zawierające żelatynę, najczęściej w postaci kapsułek, dla wegan oczywiście nie są mile widzianą opcją.

Jeśli dostępne są alternatywy, takie jak skrobia, alginian lub kapsułki celulozowe, dla wegan będą lepszym wyborem.

Należy również unikać wypełniacza laktozowego, który jest stosowany powszechnie, a alternatywą dla niego może być sacharoza.

Stearynian magnezu stosowany jako środek poślizgowy może być również kontrowersyjny. Jest to sól magnezu i kwasu stearynowego, która może mieć zarówno pochodzenie roślinne lub zwierzęce. Co producent powinien wyraźnie zaznaczyć w składzie preparatu.

Wiele preparatów półstałych także nie nadaje się dla wegan, zwłaszcza jeśli zawierają lanolinę z owczej wełny lub wosk pszczeli.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie ma oficjalnych i regulowanych na szczeblu krajowym certyfikatów dla wegańskich suplementów diety, farmaceuta może często znajdować się w trudnej sytuacji podczas udzielania porady pacjentowi. Niektórzy producenci deklarują na swoich produktach, że są wegańskie, co nieco ułatwia konsultacje, ale nie daje absolutnej pewności, ponieważ aby produkt był naprawdę zgodny z filozofią wegańską, cały proces produkcji, nie tylko produkt końcowy, ale także elementy składowe, powinny być w pełni przejrzyste, a w większości przypadków tak nie jest.

W czasie opracowywania leków faza rozwoju klinicznego poprzedza faza obszernych badań przedklinicznych in vivo z wykorzystaniem modeli zwierzęcych. Ponieważ ta faza jest nieunikniona przy opracowywaniu nowych leków, dla wegan bardziej akceptowalne może być stosowanie leku generycznego, do którego produkcji producent nie musiał powtarzać obszernych badań przedklinicznych na etapie procesu ich opracowywania.

W samej produkcji leków obecnie wykorzystuje się źródła zwierzęce do produkcji tylko kilku substancji aktywnych. Tak więc, na przykład, insulina, którą kiedyś otrzymywano z trzustki wieprzowej lub bydlęcej, jest obecnie wytwarzana metodami biotechnologicznymi, tak samo dzieje się w przypadku innych substancji czynnych, do produkcji których wcześniej wykorzystywano zwierzęta. Niemniej jednak w przypadku niektórych substancji czynnych ich pochodzenie może być zarówno zwierzęce, jak i inne.

Przykładem są sprzężone estrogeny, które można uzyskać z moczu ciężarnych klaczy lub wytworzyć je syntetycznie.

Heparyna antykoagulacyjna może być ekstrahowana z błony śluzowej jelita cienkiego świń lub z płuc bydlęcych. Wegańską alternatywą jest syntetyczny fondaparynuks, pentasacharyd o działaniu przeciwkrzepliwym podobnym do heparyny.

Enzymy często mają także pochodzenie zwierzęce. Przykładami są enzymy trzustkowe. Pankreatyna nadal nie może być wytwarzana metodami rekombinacji, więc enzym ten jest najczęściej pozyskiwany od świń.

Dla wielu wegan problemem mogą być także szczepionki, ponieważ wirusy częściowo namnażają się w zapłodnionych jajach kurzych. Szczepionki mogą zawierać śladowe ilości białek jaja, komórek zwierzęcych, laktozy, czy żelatyny… Biorąc to wszystko pod uwagę, we współczesnym społeczeństwie weganizm, jako sposób na życie z pewnością napotyka na liczne wyzwania.

 

Źródło: Salveo CEE

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody