Wzdęcia
Wiemy, co zdrowe logo

6 wskazówek by zmniejszyć wzdęcia

shadow illustration

Obecnie, u progu sezonu zimowego, gdy mamy dużo pracy i obowiązków, tęsknota za wakacjami powraca, ale z pewnością nie tęsknimy za uczuciem wzdęcia, które często towarzyszy przez okres letni. Poniżej przedstawiamy Ci 6 prostych porad, które pomogą zmniejszyć niechciane wzdęcia.

 

1. Najczęstsza przyczyna wzdęć

Istnieje kilka przyczyn wzdęć, słabe jelit, nadwaga lub nietolerancja niektórych pokarmów. We wszystkich tych przypadkach, częste wzdęcia są spowodowane przez niewłaściwe nawyki żywieniowe, takie jak codzienne spożycie posiłków, które zawierają zbyt dużo soli, fast foodów, napojów bezalkoholowych, spożywanie dużych ilości makaronu, ryżu i ziemniaków oraz niedostatecznego nawodnienie organizmu.
Nawet zmiany hormonalne, długotrwałe narażenie na stres, przyjmowanie niektórych leków, takich jak leki przeciwdepresyjne, antybiotyki lub leki przeciwbólowe mogą wpływać na wzdęcia. Ponadto, wzdęcia mogą być spowodowane przez poważne problemy zdrowotne, w związku warto również odwiedzić gastroenterologa, aby wykluczyć każdą możliwość.

 

2. Zdrowa dieta – co spożywać, a czego nie

Najcenniejsza rada jaką możemy Ci dać to, by spożywać między posiłkami warzywa, owoce, zboża czy pochodne produktów zbożowych. Warto także jeść ryby, mięso z kurczaka lub indyka, jaja. Rośliny strączkowe należy jeść z umiarem i tylko wtedy, gdy możesz również jednocześnie spożyć jogurt lub zieloną herbatę.
Mleko, sery i żywność o wyższym poziomie tłuszczu powodują wzdęcia. Podobnie jak sztuczne środki słodzące, produkty które zawierają zbyt dużo błonnika, surowe warzywa, a także alkohol, kawa i soki.
Staraj się więc zwracać uwagę przy wyborze żywności i pić dużo płynów, a poczujesz pozytywne skutki w swoim zdrowiu.

Mądrze łącz żywność a wzdęcia znikną

Wiadomo jest, że jeśli jesz dwa produkty, które trawione są w różny sposób spowalnią one trawienie, a także zakłócają proces przyswajania różnych składników pokarmowych w organizmie. Mieszanie produktów, które zawierają inną strukturę często powodują obciążenie przewodu pokarmowego, zakłócenia w procesie trawienia, występowanie zgagi, nieświeży oddech i w konsekwencji wzdęcia.
Poniżej podajemy kilka podstawowych zasad, które pomogą poprawić proces trawienia:

  • Nie należy łączyć różnego rodzaju białka (mięso, mleko i jaja, ser, ryby i warzywa).
  • Nie należy łączyć węglowodanów z mięsem.
  • Nie należy mieszać różnych rodzajów węglowodanów (np. winogrona, banany i chleb).

 

4. Nie jedz zbyt szybko

Połykanie jedzenia bez choćby delikatnego przeżucia może powodować połykanie powietrza, które gromadzi się w brzuchu tworząc wzdęcia.

Jedz powoli i ciesz się jedzeniem. Może nie wiesz, ale trawienie zaczyna się w ustach, więc przeznacz przynajmniej 30 minut na posiłek i dłużej przeżuwaj jedzenie, co wpłynie znacząco na zmniejszenie wzdęć.

Spokojne, wolne spożywanie posiłków ma dodatkowe korzyści: badania wykazały, że wolniejsze przeżuwanie jedzenia powoduje szybsze odczucie sytości. Im więcej czasu przeznaczasz na jedzenie, tym mniej rzeczywiście spożywasz.

5. Jedz mniejsze posiłki, ale częściej

Zamiast trzech głównych posiłków, spróbuj jeść mniejsze posiłki ale częściej. W ten sposób można kontrolować poziom cukru we krwi i regulować uczucie głodu.
Ideałem byłoby, że w pięciu lub sześciu małych posiłkach dziennie, zawrzeć odpowiednią do naszych potrzeb ilość kalorii.

 

6. Mniej napojów gazowanych, więcej wody i herbaty

Napoje gazowane mogą powodować gromadzenie się gazu w żołądku, co również prowadzi do wzdęć. Jeśli nie możesz żyć bez soku, spróbuj znaleźć jakieś alternatywne rozwiązania, takie jak woda aromatyzowana o smaku pomarańczowym, cytryny, limonki, etc … Albo po prostu zmniejsz spożycie napojów gazowanych, a w zamian, pij herbatę miętową lub inne herbaty ziołowe, które pomagają w zmniejszeniu wzdęć.

Ostatnie wskazówki: żucie gum również może powodować wzdęcia, ponieważ poprzez żucie dodatkowe porcja powietrze dostaje się do żołądka. Spróbuj od czasu do czasu zastąpić gumę do żucia zdrową przekąską np.: świeżym owocem, czy warzywami.