Czkawka
Wiemy, co zdrowe logo

Czkawka – gdy ktoś o tobie mówi… albo i nie?

shadow illustration

Wszyscy od czasu do czasu mamy czkawkę. Czasem jest to męczące, a czasem zabawne.

Ze wszystkich rzeczy związanych z czkawką, tym co dla wszystkich jest najbardziej tajemnicze i interesujące, jest to niemożliwe do zatrzymania “HIK” w połowie zdania. .

Dlaczego pojawia się czkawka?

Wszystko zaczyna się od silnego skurczu wszystkich mięśni związanych z oddychaniem. Tak więc w tym chwilowym skurczu dosłownie przestajesz oddychać. Tak jak wszystko się zamyka, tak zamykają się także struny głosowe, które w skurczu jękną: “HIK!”. Ale to nie wszystko. Sekcjonowanie jednego zwykłego HIK-u schodzi do przepony, która w czkaniu jest zupełnie skurczona, podczas gdy usta i nasada języka poruszają się w górę i przy HIK-u cicho się tobie odbije (ale rzadko kto to zauważy, łącznie z samą osobą, która czka). I jeszcze jedno – przy każdym HIK-u serce na chwilę spowalnia.

Jak pojawia się czkawka?

Gdy tylko udajemy pijaka, obowiązkowo odgrywamy HIK i to zupełnie nieświadomie, ale w uzasadniony sposób.

Czkawkę powodują: wprowadzenie dużej ilości alkoholu, wyczerpanie, niedożywienie, przejedzenie się w krótkim czasie (szczególnie mocno przyprawionym pożywieniem, które jest obowiązkowym punktem menu restauracji typu fast food) i – najczęściej – nagłe zmiany temperatury w żołądku.

Na przykład, jeśli zjecie coś bardzo gorącego typu zupa lub świeże pieczone mięso i pali was, a następnie wychylicie pełną szklankę zimnego napoju – od razu po ciepłym posiłku – stworzyliście świetne warunki dla czkawki i jest tylko kwestią czasu, kiedy z waszych ust usłyszy się…HIK. I jeszcze raz….HIK…..HIK….HIK….

shadow illustration

Skąd ta czkawka?

Chociaż nadal prowadzone są debaty o czkawce, specjaliści są zgodni, że czkawki nie wywołuje ktoś, kto o was myśli.

Oczywiście to nie znaczy, że nikt o was nie myśli wtedy, gdy macie czkawkę. Są olbrzymie szanse na to, że przyszliście komuś na myśl, a HIK was o tym nie poinformował.
Czkawkę umożliwia i pobudza część mózgu odpowiadająca za nasze oddychanie,chodzenie ikasłanie. I z tego, co wiemy, nasze ciało nie ma żadnego pożytku z HIK-u, a specjaliści uznają go za pozostałość ewolucji – coś, co nam przypomina, że kiedyś byliśmy amebami.
Tylko że…

Jak się pozbyć czkawki?

  1. Powiedźcie osobie, która o was myśli, żeby Was zostawiła w spokoju – wówczas ryzykujecie jęczmień, jeśli wasze żądanie obrazi tę osobę, a jest ona w ciąży.
  2. Oddychajcie przez 10 sekund do woreczka papierowego. Podnoszenie poziomu dwutlenku węgla we krwi mogłoby zatrzymać czkawkę.
  3. ‎‎‎Łaskotanie lub przestraszenie z zaskoczenia dają bardzo dobre rezultaty w zatrzymywaniu czkawki. Od czego macie przyjaciół? Chyba nie tylko po to, żeby o was myśleli?
  4. Wstrzymywanie oddechu do końca – im głębszy wdech weźmiecie i utrzymacie go tak długo jak się da, tym większe szanse, że gdy znów weźmiecie oddech…HIK….nie będzie ….HIK….cie już mieli….HIK…proHIK…blemu z HIK….HIK…..czkaHIKwką.
  5. Stańcie na głowie. Poważnie, ludzie zaklinają się, że stanie na głowie im pomogło. Może byłoby dobrze gdybyście, na wszelki wypadek, gdyby miała pojawić się czkawka, a pozostałe rzeczy nie pomagają, zapisali się na kurs jogi po to, żeby nauczyć się stania na głowie.