Wiemy, co zdrowe logo

IBS czyli zespół jelita drażliwego

shadow illustration

Zespół jelita drażliwego określany skrótem IBS (irritable bowel syndrome) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym.

W przebiegu choroby obserwuje się nawracające zaburzeniach pracy jelit i ich nadreaktywność, niezwiązaną ze zmianami organicznymi lub biochemicznymi w organizmie. Jest to schorzenie idiopatyczne, gdyż przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są wystarczająco wyjaśnione i nie został wskazany decydujący czynnik wyzwalający objawy.

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego cierpi 10-15% ludzi na całym świecie (w krajach wysoko rozwiniętych jest to nawet do 20%), co powoduje, że choroba ta urasta do rangi choroby cywilizacyjnej. Zespół jelita drażliwego może się ujawnić już w okresie dojrzewania, a większość przypadków rozpoznaje się u osób do 45 roku życia.

Uważa się, że mimo dokuczliwych objawów, wiele przypadków pozostaje niezdiagnozowanych, gdyż chorzy często nie szukają pomocy medycznej. Do objawów zespołu jelita drażliwego należą między innymi silne skurczowe bóle brzucha zlokalizowane najczęściej w lewym podbrzuszu oraz zaburzenia rytmu wypróżnień (zaparcia lub biegunki, występujące również naprzemiennie).

W celu łagodzenia dolegliwości związanych z IBS pacjenci stosują:

 • leki rozkurczowe: hioscyjamina, atropina, skopolamina,
 • leki przeciwbiegunkowe: loperamid lub difenoksylat z atropiną,
 • leki przeciw zaparciom: laktuloza, glikol polietylenowy, preparaty senesu,
 • leki przeciw wzdęciom: objawowo simetikon oraz rifaksymina, jako lek redukujący populację flory fermentującej, proteolitycznej,
 • leki przeciwdepresyjne, żeby podwyższyć próg czucia trzewnego i leczyć depresję: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD) lub selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI),
 • antybiotyki jelitowe i/lub probiotyki.

W ostatnim czasie zwrócono również uwagę na możliwości zastosowania koloidalnego kwasu krzemowego w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Jego profil działania z jednej strony łagodzi wszystkie dolegliwości związane z IBS przez co można mówić o produkcie ALL in ONE, z drugiej strony wykazuje bardzo wysokie bezpieczeństwo stosowania. W Polsce koloidalny kwas krzemowy dostępny jest pod nazwą handlową SILICOLGEL. Wskazaniami do stosowania wyrobu medycznego SILICOLGEL są: zgaga, refluks, wymioty, nudności, wzdęcia, bóle brzucha, dyskomfort w nadbrzuszu, biegunki.

Koloidalny kwas krzemowy jest związkiem substancji mineralnej krzemu i tlenu w postaci wysoce dyspersyjnej i uwodnionej. Jego zaletą jest duża i wysoce wiążąca powierzchnia, posiada on strukturę zbliżoną do węgla aktywowanego. Po podaniu tworzy ochronną i kojącą powłokę na błonie śluzowej żołądka i jelit. Ze względu na absorpcyjne lub wiążące właściwości koloidalnego kwasu krzemowego, fizycznie adsorbuje on lub wiąże większość substancji drażniących, szkodliwych i toksycznych, a także patogenów. Słabo naładowane jony na powierzchni cząstki kwasu krzemowego działają jak „magnes” przyciągający aktywne cząsteczki organiczne, które następnie usuwane są naturalnie z organizmu. Jednocześnie następuje absorpcja nadmiernej kwasowość i gazów zmniejszając tym samym dyskomfort żołądka.

Skuteczność koloidalnego kwasu krzemowego potwierdzono w badaniu klinicznym z podwójnie zaślepioną, kontrolowaną placebo, krzyżową próbą z udziałem osób cierpiących na IBS. Stopień zgagi, refluksu, nudności, bólu brzucha i dyskomfortu zmniejszył się znacząco u pacjentów w ciągu 6-tygodniowego okresu (Multi Cross Over). W okresie badania częstotliwość występowania zarówno zgagi, jak i zarzucania (refluksu) była również znacząco zmniejszona.1

Dane literaturowe sugerowały także działanie przeciwzapalne koloidalnego kwasu krzemowego w obrębie światła jelit, jak również efekt terapeutyczny w obrębie zmienionych zapalnie obszarów. W związku z powyższym podjęto badania w tym zakresie. Do próbek krwi ochotników dodano lipopolisacharyd (LPS) celem indukcji stanu zapalnego, a następnie analizowano reakcję komórkową. Koloidalny kwas krzemowy wykazywał efekt przeciwzapalny który demonstrował się poprzez redukcję uwalniania TNF-α w stosunku do grupy kontrolnej. Jako pozytywną kontrolę zastosowano referencyjny prednizolon.2

Zespół rozrostu bakteryjnego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth) to grupa objawów klinicznych, spowodowanych nadmiernym rozrostem flory bakteryjnej w obrębie jelita cienkiego. Zespół SIBO często wywoływany jest poprzez długotrwałe przyjmowanie leków takich jak inhibitory pompy protonowej. W związku z tym, że objawy zespołu SIBO przypominają objawy IBS przeprowadzono badanie pilotażowe z wykorzystaniem koloidalnego kwasu krzemowego. Dziesięciu pacjentów u których zdiagnozowano zespół SIBO poddano testowi wydychanego metanu w dniu zerowym oraz po 10 dniach przyjmowania koloidalnego kwasu krzemowego. W związku z uzyskaniem wstępnych wyników pozytywnych badania będą kontynuowane.3

Aspektem na który warto również zwrócić uwagę jest fakt, że dla produktu SILICOLGEL nie zarejestrowano żadnych działań niepożądanych. Powinniśmy jedynie poinformować pacjentów o zachowaniu odstępu między przyjmowaniem ich stałych leków oraz dawki koloidalnego kwasu krzemowego.

Podsumowując koloidalny kwas krzemowy jest produktem ALL in ONE, wykazującym wysoką skuteczność terapeutyczną, a zarazem bezpiecznym w stosowaniu. Akcentem humorystycznym można go porównać do „wydajnego odkurzacza do jelit, który sprząta nie zrywając wykładziny”.

 

Autor artykułu: dr n. farm. Michał Wysocki

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody