Alergia
Wiemy, co zdrowe logo

Alergie i najczęściej pojawiające się w roku alergeny

shadow illustration

Doskonała odporność przez cały rok jest zjawiskiem tak rzadkim, że można śmiało powiedzieć, że nie istnieje.

Nasz organizm różnie reaguje na alergeny, a problemy i objawy mogą wystąpić w ciągu całego roku kalendarzowego, chociaż najczęściej pojawiają się w okresie zwiększonego występowania mediatorów alergii. Oczywiście, nasilony sezon alergiczny występuje właśnie w czasie kwitnienia top alergenów, co najczęściej ma miejsce wiosną i na początku lata.

Alergeny ze względu na okres ekspozycji podzielić można na: sezonowe czyli głownie pyłki chwastów, traw i drzew oraz całoroczne do których należą zwłaszcza roztocza, sierść i pióra zwierząt domowych.

TRAWY – jest wiele gatunków traw, a większość ich okresów pylenia rozpoczyna się w maju, zaś największe stężenie pyłku przypada na czerwiec i pierwszą połowę lipca. Trawy są jedną z największych przyczyn okresowego alergicznego zapalenia śluzówek nosa i spojówek w naszym regionie.

BRZOZA – alergeny pyłku kilku gatunków brzozy są po pyłku traw drugą w kolejności przyczyną występowania sezonowych alergii. Okres jej kwitnienia przypada od początku kwietnia do pierwszych dni maja, a objawy uczulenia pojawiają się zwykle u osób wrażliwych nagle. Bez wystąpienia objawów wstępnych, co zwykle ma miejsce w przypadku większości reakcji na inne alergeny.

BYLICA – dziki chwast, szeroko rozpowszechniony w całej Europie. Kwitnie od polowy lipca do końca sierpnia, a jej pyłki mają niezwykle silne właściwości alergizujące i są bardzo częstą przyczyną alergii w okresie późnoletnim.

BABKA – szeroko rozpowszechniona roślina wieloletnia. Rośnie na łąkach, wzdłuż dróg i kanałów. Jej pyłki, w zależności od gatunku występują umiarkowanie w powietrzu w niewielkich ilościach od maja do sierpnia.

AMBROZJA – królowa wszystkich alergenów pyłkowych. Roślina, która dostosowuje się do prawie każdego klimatu i odznacza się wyjątkowo wysoką produkcją pyłku. Okres pylenia trwa od początku czerwca do końca października.

JESION – rozpyla swój pyłek w okresie kwitnienia. Potrafi on umiarkowanie, bądź silnie alergizować, okres jego pylenia to kwiecień.

GRAB – choć nie osiąga dużego potencjału alergizującego, jest również alergenem, którego pyłek pojawia się w powietrzu od połowy kwienia do początku maja.

CLADOSPORIUM I ARTERNARIA - zarodniki tych grzybów pleśniowych są jednymi z częstszych przyczyn występowania objawów alergii w okresie od maja do sierpnia. Z uwagi na to, że ich rozwojowi szczególnie sprzyjają miejsca ciepłe i wilgotne, zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń w domu, jako podstawową metodę zmniejszania ich stężenia. Również dbałość o czystość urządzeń klimatyzacyjnych jest istotna z tego samego punktu widzenia.

ROZTOCZA – występują wszędzie i przez cały rok. Aby zapobiec wysokiemu stopniowi reakcji alergicznej na roztocza możemy częściej zmieniać pościel i dbać o utrzymanie ogólnej czystości w domu. Nie oznacza to, że w domu musi być „sterylnie” jak w aptece, ale wytrzepanie pościeli na powietrzu raz dziennie może znacznie zmniejszyć skutki uboczne działalności alergizującej tych niechcianych lokatorów.

SIERŚĆ ZWIERZĄT – w rzeczywistości alergie te związane są z białkami występującymi w wydzielinach skóry zwierząt, a także komórkach ich złuszczonego naskórka. Uczulenia tego rodzaju są obecnie jedną z częściej występujących form alergii. Z uwagi na częstość posiadania zwierząt, przede wszystkim dotyczą psów i kotów, ponadto różnych gatunków ptaków domowych, bardzo silnie uczulać mogą także wydzieliny świnki morskiej.

Pamiętajmy, że podstawowa profilaktyka w przypadku osób narażonych na występowanie skutków alergii powinna opierać się na unikaniu przyczyn ich występowania, mając tu na uwadze czynniki alergizujące. Dlatego, w miarę naszych możliwości powinniśmy dążyć do ograniczania naszego kontaktu z alergenami, co jednak nie jest łatwe, z uwagi na powszechność ich wstępowania w otaczającym nas środowisku.

Autor tekstu: mgr farm. Przemysław Pilut.

 

 

Przy alergii Twoim wsparciem okaże się:

ISLA ORGINAL- pastylki załagodzą chrypkę, drapanie i łaskotanie w gardle wynikające z alergii. Zwalczą również uczucie suchości jamy ustnej towarzyszące przyjmowaniu leków antyhistaminowych.

NISITA - wspomoże Cię, kiedy nos piecze, swędzi i jest bardzo suchy. Nawilży podrażnioną śluzówkę oraz pomoże zmiękczyć zaschniętą wydzielinę w nosie.

OTOSAN - jeśli Ty lub Twoje dziecko macie problem z alergicznym zapaleniem ucha to pomoc przyniesie nasz spray oraz krople do uszu. Spray zadziałała: oczyszczająco, odkażająco i przeciwbakteryjnie. Natomiast krople dodatkowo przyniosą efekt kojący, łagodzący i przeciwzapalny.