Wiemy, co zdrowe logo

Jak prawidłowo zdiagnozować i leczyć celiakię?

shadow illustration

Co to jest celiakia?

Celiakia to nietolerancja organizmu na gluten, czyli choroba kosmków jelitowych. W przypadku celiakii struktura błony śluzowej jelit jest całkowicie zniszczona, a ilość kosmków jest mniejsza. Aby jelita mogły prawidłowo funkcjonować, muszą mieć wiele prostych kosmków, przez które odbywa się wchłanianie składników odżywczych, a tym samym odżywanie całego organizmu.

U pacjentów z celiakią spożycie glutenu nie tylko powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelit, ale może również uszkodzić wiele innych narządów. Według światowych badań 1-2% populacji cierpi na celiakię. Głównym problemem związanym z celiakią jest fakt, że może ona być ona chorobą ukrytą przez wiele lat, a jeśli nie zostanie rozpoznana i leczona, może prowadzić do poważnych powikłań.

Objawy celiakii

Objawy celiakii różnią się w zależności od osoby. W większości przypadków choroba może się objawiać w układzie pokarmowym, ale potrafi również dotyczyć innych narządów. Objawy związane z problemami trawiennymi występują najczęściej u niemowląt i małych dzieci i mogą obejmować: wzdęcia i bóle brzucha, biegunkę, wymioty, zaparcia, utratę wagi. Innym z możliwych objawów u dzieci jest rozdrażnienie. Niedostateczne wchłanianie składników odżywczych przez dzieci w okresie dorastania może powodować opóźnienie wzrostu, utratę masy ciała lub opóźnione dojrzewanie. U większości pacjentów w wieku dorosłym choroba przejawia się wyłącznie objawami pozajelitowymi, nie występują też widoczne obciążenia układu pokarmowego.

Dlatego u dorosłych może występować wiele objawów, takich jak: niedobór żelaza, zmęczenie, wyczerpanie, bóle kości i stawów, zapalenie stawów, osteoporoza, depresja, mrowienie i utrata czucia w rękach i nogach, brak miesiączki, migrena, bezpłodność, wzdęcia, afty w jamie ustnej , zapalenie skóry, epilepsja i inne.

Celiakia, jak już wyżej wspomniano może być chorobą ukrytą przez wiele lat, nieleczona może prowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak niedożywienie, problemy z wątrobą i rak jelita grubego.

Celiakia – choroba trudna do rozpoznania

Celiakia pozostaje w wielu przypadkach nierozpoznana właśnie dlatego, że niektóre objawy mogą wskazywać na inne choroby. Tę ukrytą chorobę można łatwo pomylić z zespołem jelita drażliwego, niedokrwistością, zapaleniem jelit, zespołem chronicznego zmęczenia itp. Właśnie ze względu na to, że łatwo ją zastąpić innymi chorobami, celiakii można długo nie dostrzegać lub mylić z innymi chorobami.

Aby wykryć celiakię, konieczne jest wykonanie badania krwi, które wyodrębni przeciwciała charakterystyczne dla tej choroby. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, konieczne będzie wykonanie biopsji jelita za pomocą gastroskopii.


Co się dzieje, gdy spożywa się gluten?

Gluten to białko roślinne, jeden z podstawowych składników pszenicy, jęczmienia i żyta. Kiedy osoba chora na celiakię spożywa pokarmy zawierające gluten, uaktywnia się układ odpornościowy, który reaguje jego odrzuceniem, co odbija się negatywnie na jelitach. Na ścianach jelita znajdują się miliardy kosmków, przez które wchłaniane są składniki odżywcze. Reakcja jelitowa na gluten powoduje zanik kosmków jelitowych, a tym samym organizm nie może wchłaniać potrzebnych mu składników odżywczych.

Jak się leczyć?

Informacja, że chorujemy na celiakię nie należy do najprzyjemniejszych wiadomości. Niemniej jednak zdiagnozowanie celiakii oznacza również, że w znaleźliśmy rozwiązanie wszystkich objawów, które spowodowały pogorszenie samopoczucia i komfortu życia. Eliminacja glutenu z diety powoduje, że znikają objawy takie jak wzdęcia i bóle brzucha, przewlekła biegunka, wymioty, słaby apetyt i utrata wagi. Dodatkowo znikają takie problemy jak skurcze, osłabienie mięśni, mrowienie i inne, o których wspomnieliśmy wyżej. Już po kilku dniach stosowania diety bezglutenowej nastąpi poprawa. U dzieci jelito goi się zwykle w ciągu trzech do sześciu miesięcy, ale u dorosłych czas gojenia może zająć kilka lat. Jeśli osoba chora na celiakię chce zachować zdrowie, ważne jest unikanie glutenu już na zawsze. Nawet niewielka jego ilość w diecie może ponownie uszkodzić jelito cienkie.

Dlatego ważne jest, aby w trakcie zakupów spożywczych starannie dobierać produkty i zapoznać się z ich opisami. Należy zwrócić uwagę, że w grudniu 2014 r. zmieniły się zasady oznaczania alergenów na produktach, które teraz muszą być wymienione na opakowaniu, co wcześniej nie miało miejsca.

Podsumowując jedynym w pełni skutecznym sposobem leczenia tej choroby jest przestrzeganie diety bezglutenowej, przy jej zastosowaniu objawy generalnie ustępują wraz z upływem czasu.

Źródła:

 1. www.wsimag.com
 2. www.zambonfrigotecnica.it
 3. www.farmaciadelrosario.com
 4. www.findingjoy.net
 5. www.alpro.com
 6. www.zdravlje.hzjz.hr
 7. www.celijakija.hr

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody