Wiemy, co zdrowe logo

Jak rozpoznać anginę?

shadow illustration

Definicja i przyczyny

Angina to potoczne określenie ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych. Może być spowodowana nie tylko zakażeniem (wirusowym czy bakteryjnym), ale też innymi czynnikami. Wspólną cechą w każdym przypadku jest uszkodzenie i stan zapalny błony śluzowej.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, bakterie odpowiadają za mniejszość przypadków anginy. U dorosłych wywołują jedynie między 5 a 10% zachorowań. U dzieci powyżej 3 roku życia od 15 do 30%. Ostry ból gardła zdecydowanie najczęściej powodują infekcje wirusowe.

Oprócz tego, anginę mogą wywołać między innymi:

• Szkodliwe substancje chemiczne (także wdychane wraz z powietrzem).

• Podrażnienie lub wysuszenie gardła (zdarza się np. osobom z zatkanym nosem, które śpiąc oddychają przez usta).

• Uszkodzenie błony śluzowej przez ciało obce (np. ość, która utknęła w gardle).

Zdarza się także, że zapalenie gardła i migdałków jest skutkiem innej infekcji, na przykład zapalenia ucha środkowego.

Objawy

Objawy infekcji bakteryjnej różnią się od wirusowej. Gorączka powyżej 38 stopni, obrzęk migdałków i wysięk (czasem nazywany „ropą”) oraz powiększone węzły chłonne z przodu szyi to najbardziej typowe objawy anginy bakteryjnej. Szczególnie charakterystyczne, jeśli nie towarzyszy im kaszel ani katar. Oprócz tego występuje silny ból gardła, który nasila się podczas połykania, może pojawić się ból głowy, a rzadziej nudności i wymioty.

Najbardziej narażone na anginę bakteryjną są dzieci w wieku 3-14 lat. Najłatwiej zarazić się jest zimą i wczesną wiosną, a więc wtedy, kiedy obserwujemy również szczyt zachorowalności na grypę i przeziębienie.

Z kolei angina wirusowa, oprócz bólu gardła, objawia się także bólem głowy, kaszlem i katarem. Mogą pojawić się także bóle mięśni i stawów, przy czym temperatura ciała jest niższa niż 38 stopni. Rzadziej zdarza się biegunka.

Co ważne, w zdecydowanej większości przypadków objawy ustępują same, nawet przy braku leczenia. W przypadku zakażenia bakteryjnego po upływie 3-4 dni, a w infekcji wirusowej 3-7 dni.

Praktyczne informacje

Jeśli występują co najmniej dwa z wymienionych wcześniej typowych objawów anginy bakteryjnej lub chore jest dziecko w wieku 3-14 lat, konieczna jest konsultacja lekarska. Pomimo, że objawy ustępują samoistnie, w przypadku zakażeń bakteryjnych konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Okazuję się, że wiążą się one z większym ryzykiem rozwoju powikłań.

W większości przypadków, kiedy zapalenie gardła i migdałków spowodowane jest obecnością wirusów, stosowanie antybiotyków jest niewłaściwe. Należy wtedy pozostać przy leczeniu objawowym. Jego celem jest poprawa samopoczucia chorego, a więc przede wszystkim przydatne jest zażywanie leków łagodzących ból gardła.

Wykaz źródeł:

 • Gajewski P. (red.) et al.: Interna Szczeklika 2021. Medycyna Praktyczna; Kraków 2021
 • Hryniewicz W. (red.) et al.: Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków; 2016.
 • Wald E. et al.: Group A streptococcal tonsillopharyngitis in children and adolescents: Clinical features and diagnosis. UpToDate; 2020. [dostęp 23.09.2021]
 • Fine A., Nizet V., Mandl K.: Large-scale validation of the Centor and McIsaac scores to predict group A streptococcal pharyngitis. Arch Intern Med.; 2012.
 • Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru: Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej. PZH. 2021 [dostęp: 23.09.2021]

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody