Zapalenie dróg oddechowych
Wiemy, co zdrowe logo

Jak zapobiec zapaleniu dróg oddechowych?

shadow illustration

Wiadomo, że najzdrowsze dzieci, to te które spędzają cały dzień na zewnątrz z katarem i zaczerwienionymi policzkami.

Jaka jest tajemnica ich zdrowia?

Wyściółka dróg oddechowych posiada skuteczne mechanizmy chroniące go od wielu zagrożeń (bakterie, wirusy , grzyby …). Na powierzchni błony dróg oddechowych znajduje się śluz zawierający przeciwciała, które odpowiedzialne są za niszczenie potencjalnych zagrożeń. Błona śluzowa posiada rzęski, które usuwają wszystko, co zbiera się na jej powierzchni i w postaci wydzieliny jest to zwykle wydalane w formie kaszlu lub poprzez wydmuchanie nosa.

Choroby układu oddechowego występują najczęściej w okresach jesienno-zimowych. Właśnie wtedy dzieci przebywają w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach. W przegrzanych pokojach suche powietrze wysusza błonę śluzową dróg oddechowych: śluz gęstnieje, nie tworzą się przeciwciała, a rzęski są osłabione – ustaje czyszczenie wyściółki dróg oddechowych, która staje się sucha i podatna na infekcje. Wówczas przy wydychaniu świeżego i chłodnego powietrza zaczynają reagować śluzówki i wzmaga się poziom wydzieliny (dzieci mają katar i cieknący nos) – zwiększa to efekt oczyszczający.

Dzieci mieszkające w zadymionych pomieszczeniach kilka razy częściej cierpią na zapalenie dróg oddechowych (np. trzy razy bardziej narażone są na infekcje ucha i zapalenie oskrzeli ). Podobnie, wśród dzieci mieszkających na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza wśród których występuję znacznie większa częstotliwość zapalenia dróg oddechowych.

Musisz się ruszać

Oprócz problemów spowodowanych przez suche i ciepłe powietrze, przebywanie w pomieszczeniach wiążę się z brakiem ruchu. Ruch powoduje zwiększenie czynności oddechowych, przepływ powietrza staje się szybszy, a zatem znacznie ułatwia to oczyszczanie dróg oddechowych. Podczas gdy dziecko siedzi, powietrze jest wymieniane tylko w jednej trzeciej powierzchni płuc, a w pozostałej części gromadzi się wydzielina i nieświeże powietrze co sprzyja rozwojowi bakterii. Umiarkowany wysiłek fizyczny wzmacnia system odpornościowy.

shadow illustration

Czystość

Zapalenie dróg oddechowych najczęściej rozprzestrzenia się poprzez zakażone dłonie. Powszechnie uważano się, że zakazić się można poprzez wejście do pomieszczenia, w którym przebywa chory, ale okazało się, że z mycie rąk i używanie ręczników papierowych znacznie zmniejsza częstotliwość występowania przypadków zakażeń. Największa ilość zarazków gromadzi się zazwyczaj na dłoniach dzieci, ponieważ umieszczają one ręce na ustach podczas kaszlu lub wycierając nos. Uczymy dzieci wycierać nos po kichnięciu, i częstego mycia rąk tak by dłonie pozostały czyste. Metoda ta jest dużo bardziej wydajna niż zasłanianie ust chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Należy pamiętać by w zimnych miesiącach często monitorować i dezynfekować zabawki i miejsca, w których bawią się dzieci.

Czyszczenie nosa

Wyściółka nosa jest pierwszą linią obrony przed większością patogenów wywołujących zapalenia dróg oddechowych. Nie ma wątpliwości, iż ma ona wyjątkowe znaczenie dla utrzymania prawidłowego poziomu czystości nosa. Nawilżanie błony śluzowej nosa solanką powoduje, że wydzielina rozcieńcza się, dzięki czemu może zostać skutecznie usunięta. Ponadto, zwiększa to szanse na szybki powrót do zdrowia zmniejszając ryzyko zakażenia ucha środkowego. Na końcu tkanki limfatycznej jamy nosowej znajduje się trzeci migdał, który odpowiedzialny jest za zwiększoną obronę przed zakażeniami. Czasami jest on na tyle duży, że uniemożliwia dziecku oddychanie przez nos. Dziecko wówczas oddycha przez usta, mówi przez nos, nie ma apetytu i chrapie podczas snu.

Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na czyszczenie jamy nosowej. Bardzo wydajne są tu aspiratory do nosa (np. NoseFrida) które pod ciśnieniem pozwalają usunąć wydzieliny z nosa.

U niemowląt niezmiernie często występuje problem sapania. Najczęściej występuje ono ponieważ mleko z żołądka przedostaje się do przełyku (ulewanie), ale także do nosa. Skutecznym rozwiązaniem jest gdy dziecko leży na podwyższonym zagłówku (materacu podwyższonym pod głową i bez poduszki w kołysce) jednocześnie mając nos nawilżony roztworem soli fizjologicznej i/lub innym nawilżaczem. Dopiero gdy u dziecka wystąpią inne zaburzenia oddychania przez nos podczas karmienia, nos można czyścić za pomocą wcześniej wspominanego aspiratora.