Leczenie grypy
Wiemy, co zdrowe logo

Leczenie grypy

shadow illustration

Nadchodzi zima...

Jak leczyć grypę?

Przegląd leków konwencjonalnych, ziołowych oraz domowych preparatów leczniczych.
Nie istnieje specjalnie ustalony sposób leczenia grypy, ale są środki profilaktyczne oraz czynności, dzięki którym można złagodzić objawy i ułatwić wyzdrowienie.

Leki na receptę

Antybiotyki nie mają żadnego działania przy grypie, ponieważ nie działają one na wirus grypy, dlatego lekarze niechętnie je przepisują, chyba że istnieje uzasadniony powód do tego, taki jak na przykład proces zapalny w drogach oddechowych.
W cięższych przypadkach grypy można czasem przepisać leki antywirusowe, ze stosowaniem których związane są określone skutki uboczne.

shadow illustration

Leki bez recepty

Znane są również pod nazwą produkty lecznicze. W aptekach można znaleźć mnóstwo produktów leczniczych na złagodzenie objawów grypy:

  • Leki przeciwreumatyczne i przeciwzapalne, takie jak paracetamol, aspiryna lub ibuprofen to leki zwyczajowo stosowane przy grypie. Należy je stosować ostrożnie, żeby nie przekroczyć zalecanej dawki.
  • Syropy przeciwkaszlowe mogą być stosowane na kaszel suchy, mokry oraz kaszel z tchawicy.
  • Leki przeciwobrzękowe pomogą przy zapchanym nosie lub zatokach. Większość tych preparatów można przyjmować krótko, szczególnie w przypadku wystąpienia działań ubocznych lub nawrotu objawów.

Leki ziołowe

Większość ludzi sięga po leki ziołowe na złagodzenie objawów grypy. Takimi lekami są na przykład:

  • Echinacea – roślina, której w medycynie tradycyjnej używa się do łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Wzmacnia układ immunologiczny i powiększa odporność organizmu na infekcje. Badania kliniczne udowodniły, że stosowanie preparatów na bazie tej rośliny przy zarażeniu wirusem influenza może złagodzić objawy i skrócić czas trwania choroby.
  • Istnieją różne syropy ziołowe przeciwko kaszlowi, na przykład zawierające ekstrakt z młodych pędów świerku na kaszel suchy bądź mokry lub będące połączeniem bluszczu i tymianku na kaszel z tchawicy (kaszel tchawiczy).
  • Spraye ziołowe do nosa mają przewagę nad konwencjonalnymi sprayami do nosa, ponieważ po ich użyciu jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia gromadzenia się krwi jako wtórnego skutku ubocznego.