Pytania do lekarzy
Wiemy, co zdrowe logo

Pytania, które najczęściej zadajecie lekarzom (część druga)

shadow illustration

Kontynuujemy nasz ostatni blog z pytaniami rodziców, na które odpowiadali nasi specjaliści otolaryngologii z bogatym doświadczeniem praktycznym, ordynator mr med. Vladan Šubarević i dr Katarina Stanković.

Pytanie: Córka ma 14 lat i od urodzenia ma zapchany nos, nie może się obyć bez sprayów, zlewa się jej z nosa do gardła i często jest chora. Lekarze podejrzewają, że ma skrzywienie przegrody, ma alergię na roztocza i kurz, chociaż nic jej nie przepisują. Co mamy zrobić? Chciałabym także zapytać was, jak wzmocnić jej odporność, ponieważ mało je. Z góry dziękuję.

Odpowiedź: Dolegliwości pod postacią utrudnionego oddychania nosem, które Państwo wymieniają, mogą być spowodowane zarówno skrzywieniem przegrody nosowej, jak i obrzmieniami śluzówki nosa z powodu różnych rodzajów alergii. Istnieje niebezpieczeństwo, że z powodu nadużywania sprayów do nosa z wazokonstryktorami rozwinie się uzależnienie prowadzące do coraz większego zapotrzebowania na te preparaty i coraz słabszego i krótszego ich działania. W każdym razie należy ustalić prawdziwy powód istniejących problemów, żeby mogły być one odpowiednio leczone lekami lub metodami chirurgicznymi.

Pytanie: Syn, lat 7,5, ma ciągle zapchany nos – także przy leczeniu. Zalecenie laryngologa jest takie, żeby zoperować trzeci migdałek. Jakie są najczęstsze “za i przeciw”? Czy lato jest dobrym czasem do operacji, biorąc pod uwagę, że syn jest wtedy na letnich wakacjach?

Odpowiedź: Przerost trzeciego migdałka jest rzeczywiście jednym z najczęstszych powodów “zapchanego” nosa i, jeśli lekarz ustalił to z całą pewnością, wówczas operacja jest dobrym rozwiązaniem. Należy mieć na uwadze, że problem ten w wieku 7,5 roku jest nieco rzadszy niż u młodszych dzieci, około drugiego lub trzeciego roku życia, i trzeba ustalić stan nosa (skrzywienie przegrody, zapalenie błony śluzowej…). W każdym razie jeśli wskazanie została dobrze postawione, nie istnieje “przeciw”. Po tym dolegliwości ustaną, a można tego dokonać w każdej porze roku, ponieważ jest to w zasadzie łatwy zabieg z lekkim lekiem pooperacyjnym.

Pytanie: Już od kilku lat mam płyn w uszach i swędzenie. Gdy w nich podłubię, wypływa rzadka ciecz. Czasem jest gęsta i ma nieprzyjemną woń. Co mam zrobić?

Odpowiedź: Masz problem ze skórą kanału ucha zewnętrznego, więc rada jest taka, żeby w uszach nie dłubać, w szczególności ostrymi przedmiotami, lecz zwrócić się o pomoc do specjalisty otolaryngologii. Takie problemy generalnie nie wymagają jakiegoś szczególnego leczenia, najważniejsze jest, żeby po jednym fachowym płukaniu ucha kontynuować działania profilaktyczne poprzez regularne używanie sprayów, takich jak spray Vaxol , które zmniejszą nasilone tworzenie się woskowiny, ale także zapobiegną swędzeniu skóry w kanale ucha zewnętrznego.

Pytanie: Dziecku w 3 roku życia (teraz ma 4) operowano trzeci migdałek i zainstalowano mikro-rurki (dreny), ponieważ z obu uszu ciekło, ciągle była chora i miała zapalenie…. Rurki wypadły po miesiącu, a pięć miesięcy temu znów zaczęły się takie samy problemy. Oprócz tego słabiej słyszy. Leczona była tabletkami defrinol oraz panklav. Boję się, nie wiem, co mamy robić. Czy będą efekty, gdyby ponownie założyć rurki, czy macie propozycję jakiegoś leczenia doustnego. Z góry dziękuję!

Odpowiedź: Wasze dziecko cierpi na chorobę, która jest ogólnie bardzo częsta u dzieci i należy do grupy stanów chronicznych ucha środkowego (stan z wydzieliną w uchu środkowym). Te pierwsze rurki, który wypadły już po miesiącu, nie działały wystarczająco długo, a powinny być średnio 6-12 miesięcy. Leczenie, poprzez które próbuje się wyeliminować wydzieliny z ucha środkowego niebędącego w stanie ostrego zapalenia, to nie antybiotyki, tak więc także nie defrinol, lecz stosuje się albo preparaty sekretolityczne przez miesiąc, albo kombinację leków antyhistaminowych i kortykosteroidów donosowych – także przez miesiąc. U dzieci w tym wieku należy także spróbować ćwiczeń na trąbkę, polegających na dmuchaniu baloników Otoglobe. Jeśli metody te nie dają oczekiwanych rezultatów w realnym okresie 3-6 miesięcy, kieruje się na założenie (w waszym przypadku ponownie) rurek wentylacyjnych, co jest generalnie także metodą do wyboru w leczeniu tej choroby.

Pytanie: Moja matka (65 lat) ma problem z suchością i swędzeniem w kanale ucha zewnętrznego. Często się także tworzą białe łuski, które oprócz tego, że są to obiektywne dolegliwości, u kobiet stanowią także problem natury estetycznej. Jak można to leczyć, czy też temu zapobiec? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedź: Wasza matka ma problem jak wielu ludzi w tym wieku, a mają tu miejsce chroniczne zmiany egzematyczne (wypryski) skóry kanału ucha zewnętrznego. Metodą wyboru leczenia takich dolegliwości jest regularne zapobiegawcze używanie preparatów typu spray do uszu Vaxol i – tylko jeśli jest to potrzebne – kropli Dexametason-neomycin.

Pytanie: Interesuje mnie, czy czyszczenie uszów dzieciom patyczkami do uszu jest bezpieczne? Jeśli nie, to czym należy czyścić uszy? Z góry dziękuję!

Odpowiedź: Oczywiście, że nie jest to bezpieczne i nie zaleca się używania patyczków do uszu, a zwłaszcza niekontrolowanego wpychania patyczka głęboko do ucha. O wiele lepiej jest używać preparatów do higieny uszu i zapobiegania nasilonemu tworzeniu się woskowiny, takich jak spray Vaxol.

Pytanie: Proszę was o polecenie mi jakichś kropli do nosa. Zaczynają się teraz alergie. Mam zapchany nos, zwłaszcza w nocy, co utrudnia mi spokojny sen. Jestem osobą dorosłą. Dziękuję!

Odpowiedź: W przypadku udowodnionego alergicznego zapalenia błony śluzowej odpowiednią terapię musi wam zaordynować Wasz lekarz. Przy udowodnionych alergicznych zapaleniach błony śluzowej, tak więc dolegliwości będących następstwem wdychania alergenów ze środowiska zewnętrznego, które prowadzą do utrudnionego oddychania przez nos, wzmożonego wydzielania kataru i zapchania nosa, odpowiednie leczenie to kortykosterydy i leki antyhistaminowe. W zasadzie najważniejsze jest, żeby wiedzieć, jaki to typ alergii i rozpocząć leczenie łagodnymi środkami, które mogą zapobiec rozwojowi choroby. Jeśli objawy już się rozwinęły, leczenie kontynuuje się lekami łagodzącymi objawy. Jeśli nie ma alergii, wówczas po badaniu można zalecić określone krople do nosa, jeśli jest obrzęk śluzówki nosa. W każdym razie, żeby nie doszło do kontaktu alergenu ze śluzówką nosa, a tym samym także do objawów, ważne jest, żeby codziennie dbać o higienę nosa, tj. mechaniczne czyszczenie nosa, które zapobiega zatrzymywaniu się alergenów na śluzówce.