Szukasz ekologicznej choinki na święta? Skorzystaj z naszych porad!  - Wiemy co zdrowe
Wiemy, co zdrowe logo

Szukasz ekologicznej choinki na święta? Skorzystaj z naszych porad! 

shadow illustration

Choinka to symbol odrodzenia, życia. Większość mieszkańców Europy uważa, że jest to najważniejszy symbol świąt. Polacy nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez bliskich i właśnie… choinki.  Która jej wersja będzie najbardziej ekologiczna? Niestety temat jest bardzo złożony. Należy pamiętać, że najbardziej eko jest to, co już posiadamy.

Sztuczna choinka TAK czy NIE? 

Posłuży wiele lat (jeśli nie będziemy wymieniać jej ze względu na zmieniające się trendy). Niestety wykonana jest z plastiku, który nie nadaje się do recyklingu, a plastikowe igliwie szybko zaczyna odpadać z choinki zamieniając się w trudny odpad, który stanie się mikroplastikiem. Są jednak osoby uczulone na olejki eteryczne, które nie mogą posiadać w domu żywej choinki oraz takie, które będą odpowiednio dbać o sztuczną choinkę i korzystać z niej wiele lat. Pamiętajmy, że sztuczną choinkę można kupić z drugiej ręki! 

Cięte drzewko to najgorszy wybór? 

Jeśli decydujemy się na ciętą choinkę należy upewnić się, czy pochodzi ona z certyfikowanej plantacji. Niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy wycinający nielegalnie drzewka w polskich lasach pod osłoną nocy. Osoby sprzedające choinki z legalnych źródeł nie powinny mieć problemu z okazaniem certyfikatu. Żywa, cięta choinka niestety nie jest najbardziej ekologicznym wyborem. Szybko wyląduje w śmietniku, a rośnie kilka lat. Najlepiej wybrać odpowiedzialną plantację drzewek, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, by emitować jak najmniej gazów cieplarnianych związanych z transportem. Na koniec znajdźcie w okolicy miejsce, które zajmuje się kompostowaniem choinek. Nie spalajcie jej!

Alternatywa- żywa choinka w doniczce

Jest bardziej eko niż choinka cięta, ponieważ drzewko ma szansę przetrwać po świętach. Ważne by kupić ją u odpowiedzialnego sprzedawcy. Drzewka często mają podcinane szpadlem korzenie i są wkładane w doniczki. Najlepiej zapytać, czy drzewko rosło w donicy. Z takiej choinki możemy korzystać kilka sezonów, a kiedy będzie już za duża na donicę możemy posadzić ją w ogrodzie lub podarować komuś, kto ma ogród. W wielu miastach choinki w donicach można oddawać leśnikom. Samodzielnie nie możemy zasadzić choinki w lesie czy innym naturalnym ekosystemie. Jak dbać o żywe choinki by nie uschły. Choinka nie powinna od razu trafić do ciepłego mieszkania. My zawsze trzymamy choinkę przez kilka dni na klatce schodowej. Kolejna sprawa to temperatura pomieszczenia, w którym choinka ma stać – nie powinna przekraczać 20 stopni. Choinka w doniczce nie może być w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 2 tygodnie, później przestaw ją na balkon lub do ogrodu. Jeśli potrafisz celebrować Boże Narodzenie bez choinki lub zamienić ją na ozdobę z gałązek na ścianie, czy „choinkę” z drabiny lub inny pomysł na choinkę DIY – zrób to! To najbardziej ekologiczna opcja. 

A może by tak...wypożyczyć choinkę!

Nowość to możliwość wypożyczenia choinki. Dzierżawa drzewka ma same plusy – firma dostarczy je do Twojego domu, wiesz, że nie ma na nim żadnych owadów i pasożytów, nie trzeba się martwić, co zrobić z choinką po świętach i jest to naprawdę ekologiczna opcja. Sprawdź czy masz taką możliwość w Twoim miejscu zamieszkania.