Wiemy, co zdrowe logo

Z IBS przy świątecznym stole

shadow illustration

Zadbaj o siebie w te dni w sposób szczegółny


Świąteczne dni, pomimo swojego radosnego charakteru, często wywołują niepokój u osób zmagających się z IBS lub innymi schorzeniami układu pokarmowego. Często niepokój wynika z wizji stołu zastawionego potrawami potencjalnie mogącymi wywołać wzdęcia, biegunki i bóle brzucha, a na końcu również wyrzuty sumienia, że sięgnęło się po określone produkty. Dodatkowo pojawiają się myśli, że odmowa próbowania świątecznych potraw może sprawić naszym bliskim przykrość. Pamiętaj, że presja otoczenia nie powinna być wyznacznikiem tego, co i w jakich ilościach nałożysz na swój talerz. Jeśli wiesz, że coś w szczególności sprawia Ci problemy trawienne, nie miej wyrzutów sumienia wobec gospodarzy, czy poczucia straty, że na co dzień nie masz okazji spróbować danej potrawy.


Tradycyjne potrawy a IBS


Wieczór Wigilijny obfituje w wiele tradycyjnych i jednocześnie zdrowych dań. Najbezpieczniej wybierać potrawy na bazie warzyw, ryb oraz bez dodatku klasycznej pszennej mąki, takich jak:

  • czerwony barszcz
  • kapusta z grzybami
  • ryba w galarecie
  • wędzone ryby
  • ryba po grecku
  • śledzie w śmietanie lub oleju bez cebuli
  • smażony karp
  • niesłodzony kompot z suszu
  • pieczywo orkiszowe lub bezglutenowe
  • ciasta z mąki orkiszowej lub bez glutenu

W zależności od naszej tolerancji na określone składniki możemy także poczęstować się sałatką jarzynową, sernikiem czy pierogami.
Jednak pamiętaj, że spożycie potraw obfitych jednocześnie w tłuszcz, cukier oraz ciężkostrawne składniki, takie jak np. grzyby, spowoduje ich dłuższe zaleganie w układzie pokarmowym razem z fermentującymi związkami FODMAP.

Wspomaganie ziół


Dla komfortu psychicznego zabezpiecz się w leki, które zazwyczaj przyjmujesz oraz zioła, które w razie potrzeby zniwelują objawy IBS. W przypadku zaparć jest to aloes (sok lub syrop), nasiona babki jajowatej całe lub sproszkowane oraz suszona, sproszkowana śliwka. Przy biegunkach również babka jajowata, mieszanki ziołowe w formie herbatek z borówką brusznicą, jeżyną krzewistą, pięciornikiem kurze ziele, przywrotnikiem pospolitym. Na niestrawność świetnie sprawdzi się anyż, imbir, jałowiec pospolity, nasiona lnu, koper włoski, mięta pieprzowa, mniszek, lekarski rozmaryn, majeranek, melisa i rumianek. Posiłki spożywaj powoli, nie śpiesz się i nie przejadaj, mimo, że na świątecznym stole czeka dużo pokus.

Pij dużo wody, ogranicz natomiast spożycie alkoholu i kofeiny, które pobudzają wydzielanie enzymów trawiennych przez co zwiększają apetyt oraz działają drażniąco na żołądek.

Siła krzemionki


Jeśli planujecie zjedzenie cięższego posiłku i/lub wypicie alkoholu to świetnie sprawdzi się wypicie Silicolgel, który od jakiegoś czasu dostępny jest także w wygodnych saszetkach. Silicolgel to naturalny koloidalny kwas krzemowy o działaniu potwierdzonym klinicznie, który tworzy ochronną powłokę na błonie śluzowej żołądka i jelit. Po zjedzeniu tłustych potraw/wypiciu alkoholu zadziała jak gąbka, która wiąże większość substancji drażniących, toksycznych czy też patogenów. Dzięki temu rozwiąże dolegliwości gastryczne. Silicolgel znajdziecie w aptekach i dobrych aptekach internetowych. Więcej informacji na: www.silicolgel.pl

Nasz poradnik nie byłby kompletny bez podkreślenia, że jeśli cierpisz na IBS powinieneś postawić na wyciszenie się i relaks. Pamiętaj o tym aby:

 

  • Nie cierp w samotności - poinformuj gospodarzy z wyprzedzeniem, co możesz i czego nie możesz jeść.
  • Jeśli pojawią się bolesne skurcze lub dyskomfort skup się na oddechu powoli i głęboko wdychając powietrze następnie robiąc powolny wydech.
  • W okresie świątecznym unikaj ciągłego przebywania w zamkniętym pomieszczeniu. Wybierz się na relaksujący zimowy spacer i jeśli możesz, zaczerpnij świeżego powietrza.
  • Zrób coś dla przyjemności, obejrzyj zaległy film, doczytaj niedokończoną książkę, odwiedź dawno niewidzianych przyjaciół.

Życzymy Wam cudownych, rodzinnych świąt i zdrowych świąt!
 

shadow illustration