Wiemy, co zdrowe logo

Centralne ogrzewanie – wróg dziecięcego noska

shadow illustration

Zapchany nos jest udręką dla dorosłych, którzy bardzo nie lubią, gdy dzieci się rozchorują. A wyobraźcie się, co wtedy czują dzieci, które nie mogą nie tylko normalnie oddychać, ale także jeść i spać.

Centralne ogrzewanie może uszkodzić dziecięcy nosek

W zasadzie nikt nie jest odporny na przeziębienie i grypę, ale nie zawsze zima jest głównym sprawcą – jak to mówią dorośli – “zapchanego nosa”. Miesiące zimowe nie tylko z powodu chłodnej pogody, ale także ze względu na centralne ogrzewanie wysuszające śluzówkę nosasą głównym sezonem chorób. A właśnie odpowiednio wilgotna błona śluzowa nosa dobrze chroni przed wirusami.

Ponieważ małe dzieci nie umieją oddychać przez usta, zapchany nos sprawia, że są bardzo rozdrażnione, a często przeszkadza także w przyjmowaniu posiłków. Żeby niemowlęta mogły ssać, muszą oddychać przez nos.

Im młodsze jest niemowlę, tym słabszy jest jego system immunologiczny i tym bardziej jest narażone na infekcje wtórne. Wysuszenie śluzówki zaburza wydzielanie śluzu, tak więc nosek albo jest zapchany, albo cieknący, co dla dzieci, a zwłaszcza dla niemowląt, stanowi duży problem.

"Wysuszona błona śluzowa nosa może wywoływać krwawienie, a zapchanie nosa powiększa ryzyko rozwoju wtórnych infekcji bakteryjnych oraz komplikacji, a nierzadko także zapalenia ucha."

shadow illustration

Specjaliści twierdzą, że idealna wilgotność powietrza wynosi od 30 do 50 procent.

Na jednym z naszych blogów opisaliśmy, jak zapobiec stanom zapalnym dróg oddechowych, a w rozwiązaniu problemu wpływu centralnego ogrzewania na wrażliwą śluzówkę noska pomogą:

 • regularne wietrzenie
 • nawilżacze powietrza
 • mokre ręczniki położone na kaloryfery
 • odpowiednia higiena noska
 • utrzymywanie optymalnej temperatury pomieszczenia (zwłaszcza sypialni)

Im niższa temperatura pokoju, tym łatwiej jest osiągnąć pożądaną wilgotność powietrza. Kupcie higrometr, przy pomocy którego zmierzycie wilgotność powietrza.

Zdrowy nos jest ważny, ponieważ chroni płuca, przy oddychaniu zatrzymuje szkodliwe cząsteczki, usuwa je i niszczy, a co najważniejsze dla najmłodszych – za pomocą węchu znajdują oni drogę do najukochańszego miejsca – matczynego objęcia.

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody