Krwawienie z nosa
Wiemy, co zdrowe logo

Co zrobić, gdy waszemu dziecku przydarzy się krwawienie z nosa?

shadow illustration

Najważniejsze, żeby nie panikować. W taki sposób najbardziej możecie pomóc swojemu maluchowi.

Najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa to dłubanie paluszkiem w nosie, suche i zbyt ciepłe powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko (ciepłe letnie dni, klimatyzowane pomieszczenia), uszkodzenia mechaniczne (ciało obce w nosie, zranienia), infekcje górnych dróg oddechowych, infekcje bakteryjne oraz problemy związane z krzepnięciem krwi i niedoborem witaminy K. Nawet mocniejsze wydmuchiwanie nosa może doprowadzić do delikatnego krwawienia.

Najważniejsze jest, żeby uspokoić dziecko, które w takiej sytuacji najczęściej płacze, ponieważ jest przestraszone i prawdopodobnie je boli. Dlatego usadźcie je obok umywalki i mocno odkręćcie kran, tak żeby woda nieprzerwanie zmywała krew. Nie pozwólcie mu jej połykać, ponieważ to może wywołać uczucie nudności.

SAMI MOŻECIE POMÓC PRZY PREWENCJI

Jeśli mamy do czynienia z młodszym dzieckiem, nie kładźcie go na plecy, ale koniecznie postawcie je w pionie i posadźcie w pozycji siedzącej. W przypadku większego dziecka, przechylcie głowę do przodu i powiedzcie mu, żeby oddychało przez usta.

Delikatnie przyciśnijcie swoim kciukiem i palcem wskazującym miękką część znajdującą się bezpośrednio pod nasadą nosa. Nie uciskajcie nozdrzy. Dokładne miejsce ucisku znajduje się przy nasadzie nosa, część przejściowa w stronę chrząstki pomiędzy twardą i miękką częścią nosa.

Czynność powtarzajcie przez 5-10 minut, a krwawienie powinno ustać.

shadow illustration

Jeśli krwawienie jest silniejsze, na nasadę nosa możecie postawić także chłodny okład lub kawałeczki lodu w woreczku.

W tej sytuacji bardzo ważna jest profilaktyka. Przy profilaktyce również możecie pomóc sami – nawilżajcie nozdrza dziecka roztworem fizjologicznym w sprayu, nawilżajcie powietrze w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa.

Ważne jest regularne dbanie o higienę nosa, przez którą rozumie się utrzymywanie drożności nosa przy pomocy regularnego nawilżania śluzówki nosa roztworem fizjologicznym. Roztwór fizjologiczny można używać dla wszystkich grup wiekowych – począwszy od niemowląt, poprzez małe dzieci, aż do osób dorosłych.

Roztwór fizjologiczny obok wodorowęglanu sodu stanowi część składową sprayu Nisitai pomaga w utrzymywaniu higieny nosa oraz czyszczeniu nosa z cząstek obcych, a jednocześnie w odnawianiu śluzówki.

Zaleca się używanie sprayu Nisita 2-3 razy dziennie w celu zachowania zdrowia śluzówki, a co za tym idzie funkcji nosa. Przy pomocy sprayu Nisita śluzówka łatwo oczyści się z zanieczyszczeń, a także z wydzieliny, która może być wirusowa lub bakteryjna, a także zostanie uwolniona od krwawienia, które częściej występuje u dzieci, a jednocześnie śluzówka zostanie nawilżona.

Obok sprayu Nisita na śluzówkę nosa nanieście także maść Nisita, która pełni funkcję warstwy ochronnej i umożliwia łatwiejszą regenerację śluzówki, a jednocześnie stanowi środek, na którym zatrzymują się zanieczyszczenia, alergeny oraz wirusy i bakterie.
Kiedy należy obowiązkowo zgłosić się do lekarza lub specjalisty laryngologa:
Jeśli te środki zatrzymywania krwawienia są nieskuteczne, należy zaprowadzić dziecko do pediatry lub specjalisty laryngologa.

Dr Džemila Šabanović,
Specjalista laryngolog
Poliklinika “Šabanović”
Alekse Šantića 6
Sarajewo