Miód i jego niezwykłe właściwości
Wiemy, co zdrowe logo

Miód i jego niezwykłe właściwości

shadow illustration

MIÓD - pokarm bogów czy niezwykła substancja lecznicza?

Czy to w herbacie, na chlebie czy jogurcie - tej naturalnej słodyczy po prostu nie mamy dość! I nie bez powodu od starożytności miód był uważany za pokarm bogów. Ponadto miód ma interesujące właściwości lecznicze, z których niektóre dopiero niedawno zostały (ponownie) odkryte. Jeśli więc Twój organizm potrzebuje pomocy - ta niesamowita, naturalna, słodka substancja wytwarzana przez pszczoły jest warta przetestowania.

shadow illustration

Prawdziwie ciężka praca, czyli jak powstaje miód?

Pracowite pszczoły naprawdę zasługują na swój przydomek, bo aby wyprodukować 1 kg miodu, te małe, ruchliwe owady muszą zebrać około 3 kg nektaru. Może to nie wydawać się zbyt dużo, ale odpowiada to dobrym 1-6 milionom podróży do kwiecistych łąk czy lasów! Dzięki temu możemy korzystać z owoców ich ciężkiej pracy – takich jak minerały zawarte w tym słodkim paliwie, które pszczoły wytwarzają z nektaru lub spadzi, i przechowują w plastrach miodu jako pokarm dla następnego pokolenia.

Malowidła naskalne dowodzą, że już 8 tysięcy lat temu interesowało nas to pyszne źródło energii. Miód był częścią tradycyjnej praktyki Ajurwedy przez około 4 000 lat, zwłaszcza w przypadku zaburzeń trawienia, a starożytni Egipcjanie używali miodu nie tylko jako cennej ofiary, ale także do balsamowania i leczenia ran.

Naturalne źródło energii i składników odżywczych

Niestety warto wspomnieć, że miód zawiera 70-80 % cukru, który jest metabolizowany podobnie jak zwykły cukier lub syrop. Łyżka stołowa tej niezwykłej substancji to około 64 kalorii. Dlatego nie przesadzaj z nadużywania miodu, ale ciesz się nim jak innymi przysmakami. Oprócz glukozy i fruktozy naturalny miód zawiera również minerały, takie jak żelazo, wapń, fosforan, potas i magnez oraz cenne przeciwutleniacze, takie jak kwasy organiczne, związki fenolowe i bioflawonoidy. Ma prawie nieograniczony okres przydatności do spożycia i po dłuższej chwili krystalizuje się. Miód kwiatowy produkowany jest z nektaru, a miód leśny ze spadzi.

Kaszel, ból gardła, chrypka i infekcje

Znowu dopadła Cię infekcja? Jesteś „tylko” zachrypnięta, a gardło boli jak diabli? Uporczywy kaszel nie pozwala Ci spać? Jeśli jesteś fanem naturalnych kuracji, ucieszy Cię fakt, że właściwości lecznicze miodu zostały zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która zaleca miód jako naturalny środek przeciwkaszlowy. Wpływa on na zmniejszenie intensywności kaszlu i poprawia jakość snu. Jednym ze składników przeciwzapalnych w miodzie jest białko o nazwie Defensin-1, które ma właściwości przeciwbakteryjne.

Dlatego możesz spokojnie stosować 1-2 łyżki miodu jako środek uśmierzający kaszel. Natomiast osobom cierpiącym na katar sienny zaleca się również regularne spożywanie miodu lub pyłku pszczelego z własnego terenu, aby przyzwyczaić organizm do tych pyłków.

Co ciekawe, miód wpływa nawet na nasilenie i czas trwania biegunki. W przeprowadzonych badaniach miód był w stanie zablokować działanie powszechnych patogenów wywołujących biegunkę. W laboratorium udowodniono również, że miód może hamować rozmnażanie się patogenów, takich jak bakterie Salmonella czy E. Coli, a także osławione „zarazki szpitalne” Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa. Tak zwany miód Manuka może pomóc w zapobieganiu kolonizacji bakterii Clostridium difficile, z których niektóre powodują bardzo ciężką biegunkę.

Manuka i miód leczniczy

Oczywiście miód nadaje się również do użytku zewnętrznego. Dzięki lekko kwaśnemu pH tzw. miód leczniczy działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie. W tym wypadku używa się wspomnianego miodu Manuka. Ten ciemny, dziki miód pozyskiwany jest w Nowej Zelandii z nektaru tzw. mirtu południowo-morskiego (Leptospermum scoparium). Zanim jednak będzie można go użyć do gojenia ran, musi zostać wysterylizowany światłem ultrafioletowym zgodnie ze standardami klinicznymi i zostać przetworzony na miód medyczny.

Miód w leczeniu ran

W leczeniu ran miód może szczególnie dobrze sprawdzić się dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym i łagodzącym. W przypadku trudnych do wyleczenia: przewlekłych ran, wrzodów czy oparzeń, coraz więcej lekarzy stosuje miód leczniczy w leczeniu uporczywych infekcji, czy wspomaganiu tworzenia się nowej tkanki. Nawet w przypadku łuszczycy kuracja miodem leczniczym może być skuteczna. Zasadniczo ciemne miody są tutaj bardziej skuteczne, ale co ciekawe, nadal nie wiemy dokładnie, jak faktycznie działają Manuka i miód leczniczy - po prostu to robią.

Miód najlepszym wyborem!

Jeśli kochasz słodycze, teraz nie potrzebujesz już więcej wymówek, aby miód mógł rozpływać się na Twoim języku, nie tylko wtedy, gdy masz na niego ochotę, ale również, gdy cierpisz na ból gardła czy biegunkę. Czy to w czystej postaci, czy w herbacie z cytryną i imbirem, czy jako praktyczna pastylka do ssania w podróży - miód pozostaje wszechstronnym i naturalnym pomocnikiem, który delikatnie wspomaga gojenie. Możesz znaleźć dla niego więcej zastosowań, jak naturalne domowe środki lecznicze na bazie miodu, które pomagają w infekcjach gardła i chrypce.

shadow illustration