Wiemy, co zdrowe logo

Miód i jego niezwykłe właściwości

shadow illustration

MIÓD - pokarm bogów czy niezwykła substancja lecznicza?

Czy to w herbacie, na chlebie czy jogurcie - tej naturalnej słodyczy po prostu nie mamy dość! I nie bez powodu od starożytności miód był uważany za pokarm bogów. Ponadto miód ma interesujące właściwości lecznicze, z których niektóre dopiero niedawno zostały (ponownie) odkryte. Jeśli więc Twój organizm potrzebuje pomocy - ta niesamowita, naturalna, słodka substancja wytwarzana przez pszczoły jest warta przetestowania.

shadow illustration

Prawdziwie ciężka praca, czyli jak powstaje miód?

Pracowite pszczoły naprawdę zasługują na swój przydomek, bo aby wyprodukować 1 kg miodu, te małe, ruchliwe owady muszą zebrać około 3 kg nektaru. Może to nie wydawać się zbyt dużo, ale odpowiada to dobrym 1-6 milionom podróży do kwiecistych łąk czy lasów! Dzięki temu możemy korzystać z owoców ich ciężkiej pracy – takich jak minerały zawarte w tym słodkim paliwie, które pszczoły wytwarzają z nektaru lub spadzi, i przechowują w plastrach miodu jako pokarm dla następnego pokolenia.

Malowidła naskalne dowodzą, że już 8 tysięcy lat temu interesowało nas to pyszne źródło energii. Miód był częścią tradycyjnej praktyki Ajurwedy przez około 4 000 lat, zwłaszcza w przypadku zaburzeń trawienia, a starożytni Egipcjanie używali miodu nie tylko jako cennej ofiary, ale także do balsamowania i leczenia ran.

Naturalne źródło energii i składników odżywczych

Niestety warto wspomnieć, że miód zawiera 70-80 % cukru, który jest metabolizowany podobnie jak zwykły cukier lub syrop. Łyżka stołowa tej niezwykłej substancji to około 64 kalorii. Dlatego nie przesadzaj z nadużywania miodu, ale ciesz się nim jak innymi przysmakami. Oprócz glukozy i fruktozy naturalny miód zawiera również minerały, takie jak żelazo, wapń, fosforan, potas i magnez oraz cenne przeciwutleniacze, takie jak kwasy organiczne, związki fenolowe i bioflawonoidy. Ma prawie nieograniczony okres przydatności do spożycia i po dłuższej chwili krystalizuje się. Miód kwiatowy produkowany jest z nektaru, a miód leśny ze spadzi.

Kaszel, ból gardła, chrypka i infekcje

Znowu dopadła Cię infekcja? Jesteś „tylko” zachrypnięta, a gardło boli jak diabli? Uporczywy kaszel nie pozwala Ci spać? Jeśli jesteś fanem naturalnych kuracji, ucieszy Cię fakt, że właściwości lecznicze miodu zostały zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która zaleca miód jako naturalny środek przeciwkaszlowy. Wpływa on na zmniejszenie intensywności kaszlu i poprawia jakość snu. Jednym ze składników przeciwzapalnych w miodzie jest białko o nazwie Defensin-1, które ma właściwości przeciwbakteryjne.

Dlatego możesz spokojnie stosować 1-2 łyżki miodu jako środek uśmierzający kaszel. Natomiast osobom cierpiącym na katar sienny zaleca się również regularne spożywanie miodu lub pyłku pszczelego z własnego terenu, aby przyzwyczaić organizm do tych pyłków.

Co ciekawe, miód wpływa nawet na nasilenie i czas trwania biegunki. W przeprowadzonych badaniach miód był w stanie zablokować działanie powszechnych patogenów wywołujących biegunkę. W laboratorium udowodniono również, że miód może hamować rozmnażanie się patogenów, takich jak bakterie Salmonella czy E. Coli, a także osławione „zarazki szpitalne” Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa. Tak zwany miód Manuka może pomóc w zapobieganiu kolonizacji bakterii Clostridium difficile, z których niektóre powodują bardzo ciężką biegunkę.

Manuka i miód leczniczy

Oczywiście miód nadaje się również do użytku zewnętrznego. Dzięki lekko kwaśnemu pH tzw. miód leczniczy działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie. W tym wypadku używa się wspomnianego miodu Manuka. Ten ciemny, dziki miód pozyskiwany jest w Nowej Zelandii z nektaru tzw. mirtu południowo-morskiego (Leptospermum scoparium). Zanim jednak będzie można go użyć do gojenia ran, musi zostać wysterylizowany światłem ultrafioletowym zgodnie ze standardami klinicznymi i zostać przetworzony na miód medyczny.

Miód w leczeniu ran

W leczeniu ran miód może szczególnie dobrze sprawdzić się dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym i łagodzącym. W przypadku trudnych do wyleczenia: przewlekłych ran, wrzodów czy oparzeń, coraz więcej lekarzy stosuje miód leczniczy w leczeniu uporczywych infekcji, czy wspomaganiu tworzenia się nowej tkanki. Nawet w przypadku łuszczycy kuracja miodem leczniczym może być skuteczna. Zasadniczo ciemne miody są tutaj bardziej skuteczne, ale co ciekawe, nadal nie wiemy dokładnie, jak faktycznie działają Manuka i miód leczniczy - po prostu to robią.

Miód najlepszym wyborem!

Jeśli kochasz słodycze, teraz nie potrzebujesz już więcej wymówek, aby miód mógł rozpływać się na Twoim języku, nie tylko wtedy, gdy masz na niego ochotę, ale również, gdy cierpisz na ból gardła czy biegunkę. Czy to w czystej postaci, czy w herbacie z cytryną i imbirem, czy jako praktyczna pastylka do ssania w podróży - miód pozostaje wszechstronnym i naturalnym pomocnikiem, który delikatnie wspomaga gojenie. Możesz znaleźć dla niego więcej zastosowań, jak naturalne domowe środki lecznicze na bazie miodu, które pomagają w infekcjach gardła i chrypce.

shadow illustration

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody