Wiemy, co zdrowe logo

Najlepsze rady na spokojny sen waszego dziecka

shadow illustration

Niemowlęta często mają problem z zapchanym noskiem, szczególnie w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Nierzadko zapchany nosek wywołuje problemy ze spaniem i przy odżywianiu, a dodatkowo niepokoi dziecko (a także mamę).

 

WAŻNE INFORMACJE DLA RODZICÓW

Drożność nosa niemowlęcia ma kluczowe znaczenie dla czynności oddychania i ssania. Noworodki i niemowlęta mają niedojrzałe mechanizmy obronne, układ oddechowy dopiero się rozwija i nie może ochronić organizmu od cząsteczek i czynników wywołujących infekcje zawartych we wdychanym powietrzu.
W kilku pierwszych miesiącach życia małe dzieci oddychają przede wszystkim przez nos. Dzieci mogą nauczyć się wysmarkania nosa w zasadzie w wieku około 3 lat.

Najczęstsze pytania matek podczas pierwszych wizyt w przychodniach pediatrycznych:

1. Jak oczyścić nos niemowlęciu?

Czynność:
– Umieścić niemowlę w wygodnym położeniu, tak żeby nie mogło samodzielnie przesunąć się.

– Do nozdrza (zawsze jedno po drugim, nigdy oba nozdrza jednocześnie) rozpylić spray lub zakroplić roztworem fizjologicznym w celu nawilżenia śluzówki.

– Wciągnąć zawartość, co uwalnia nos od zapchania.

Rezultat:
Dziecko znowu może normalnie oddychać nosem, łatwiej je, spokojniej śpi i zmniejsza się możliwość złapania infekcji.

2. Jak rozwiązać problem „zapchanego” noska u małych dzieci?

Problem zapchanego noska u małego dziecka rozwiązuje się poprzez regularną higienę nosa, zastosowanie sprayu do nawilżania śluzówki, który odświeża i wspiera normalną funkcję nabłonka rzęskowego „sprzątacza”, jak i – w miarę potrzeb – poprzez wciągnięcie śluzu z nosa.

3. Czy używanie aspiratora do czyszczenia noska jest bezpieczne, czy z pewnością oczyści nosek do końca, jak to znosi dziecko i czy opłaca się kupić aspirator?

Aspirator do czyszczenia noska przy uprzednim nawilżeniu śluzówki jest całkowicie bezpiecznym narzędziem do higieny nosa, począwszy od okresu noworodkowego. Czynność ta jest w pełni komfortowa dla dziecka, nie jest nieprzyjemna i oferuje więcej korzyści: zapewnia drożność nosa, wspomaga funkcję ochronną nosa i zmniejsza szerzenie się infekcji. Zakup aspiratora jest dobrą inwestycją w zdrowie dziecka.

. Jak często mogę używać aspiratora do odciągania kataru?

W przypadku wydzieliny z nosa lub zapchania nosa aspiratora do odciągania kataru można używać kilka razy w ciągu dnia.

5. Czy stosować krople fizjologiczne czy spray?

Pierwszeństwo przy higienie nosa ma używanie sprayu, ponieważ system mikrodyfuzyjny, którego drobne kropelki skutecznie się rozpylają, umożliwia optymalne pokrycie dziurek nosa i ułatwia nawilżanie śluzówki.

6. Czy jest różnica pomiędzy sprayem izotonicznym i hipertonicznym i kiedy używać, którego sprayu?

Spray izotoniczny służy do codziennego utrzymywania higieny nosa, a szczególnie przy przeziębieniu i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, do nawilżania śluzówki nosa, jak i do zapobiegania wysuszaniu śluzówki.
Sprayu hipertonicznego używa się do zmniejszania zapalnego opuchnięcia śluzówki nosa i do czyszczenia jej.

7. Czy trzeba robić dziecku wymaz z gardła i nosa, jeśli ma tylko wydzielinę z nosa i nie ma innych przypadłości?

Dziecku, które ma tylko wydzielinę z nosa, nie trzeba robić wymazu z gardła i nosa, ponieważ to nie ma znaczenia diagnostycznego. Dużo ważniejsze jest, żeby zwracać uwagę na higienę nosa.

Większość stanów zapalnych górnych dróg oddechowych jest wywołana przez wirusy.

8. Czy po przejściu bakteryjnego zapalenia nosa, zatok lub ucha środkowego należy powtarzać wymaz z nosa?

Po przejściu zapalania bakteryjnego, które było leczone antybiotykiem, w zasadzie nie trzeba powtarzać wymazów, ponieważ uważa się, że trzeciego dnia leczenia antybiotykiem chory już nie zaraża. Wymaz kontrolny należy wykonywać tylko w przypadku powtarzania się infekcji lub większej liczby zachorowań w otoczeniu.

9. Przy której bakterii należy zawsze leczyć?

Jeśli w wymazie z gardła została wyizolowana bakteria – paciorkowiec beta hemolizujący z grupy A, zawsze należy podjąć leczenie antybiotykiem.

Przychodnie Publiczne Kantonu Sarajewo
Przychodnia Stari Grad
Specjalista pediatrii
Dr med. Amra Junuzović – Kaljić, ordynator

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody