Niedoceniona rola hydrożelu w wakacyjnej apteczce - Wiemy co zdrowe
Wiemy, co zdrowe logo

Niedoceniona rola hydrożelu w wakacyjnej apteczce

shadow illustration

Dla większości z nas wakacje dobiegły końca, jednak dla niektórych wrzesień to ostatni moment na spędzenie wolnego czasu. Niezależnie jednak w jakim okresie i jaką formę wakacji wybierzemy to wspólnym mianownikiem jest kompletowanie apteczki, aby mieć podstawowe zabezpieczenie przed zdarzeniami losowymi, które mogłyby popsuć ten nasz upragniony relaks. Pamiętamy o plastrach, bandażach, gazikach, środku odkażającym… Jednak ciągle zbyt rzadko do naszej apteczki wkładamy produkt jakim jest hydrożel. Czym jest hydrożel i dlaczego powinniśmy o nim pamiętać? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie właśnie w tym artykule.

 

Pierwsze hydrożele o bardzo prostych składach dedykowane były do leczenia ran przewlekłych (odleżyn, stopy cukrzycowej, ran onkologicznych). Wykorzystywano je najczęściej jako opatrunek pierwotny, którego zadaniem było wypełnienie głębokich ran, nawilżenie ran suchych, ułatwienie usuwania tkanek martwiczych, odprowadzenie nadmiaru wysięku z rany itd. W tym typie ran, opatrunek pierwotny zwykle przykrywany był specjalistycznym opatrunkiem wtórnym. Hydrożele dzięki swoim właściwościom spełniają wszystkie wymogi, aby można było je wykorzystywać w nowoczesnych strategiach leczenia ran (TIME, MOIST), których istotą w dużym skrócie jest zapewnienie ranie środowiska wilgotnego, najbardziej zbliżonego do warunków fizjologicznych. Takie postępowanie nie tylko pozwala uzyskać wyższą skuteczność terapii, ale również skraca czas jej trwania oraz minimalizuje ryzyko powstawania blizn.

 

Wytyczne dotyczące leczenia ran jasno wskazują, że dbanie o wilgotne środowisko rany dotyczy nie tylko ran przewlekłych ale również ran ostrych, do których zaliczamy te najpowszechniejsze zacięcia, zadrapania, otarcia itp. W związku z powyższym wielu producentów postanowiło wypuścić na rynek apteczny hydrożele o coraz bardziej rozbudowanych składach, dedykowane właśnie jako uniwersalne środki pierwszej pomocy w naszych apteczkach!

 

Hydrożele zapewniają ranom wilgotne środowisko (nie mokre!), które jest najodpowiedniejsze dla szybkiego i prawidłowego procesu gojenia. Dzięki swojej formule umożliwiają zarówno drenaż nadmiaru wysięku z rany, jak i niezwykle istotną dla procesu gojenia wymianę tlenową (w przeciwieństwie do maści i kremów które tworzą izolującą, niekorzystną okluzję). Ponadto hydrożele ułatwiają oczyszczanie rany i usuwanie martwych tkanek. W sytuacji kiedy hydrożel stosujemy pod inny opatrunek jakim często jest zwykły gazik, dodatkowo zapobiega on jego przywieraniu do rany, co znacząco ułatwia późniejszą zmianę opatrunku w sposób atraumatyczny, czyli bezbolesny. Podczas wakacyjnych podróży często korzystamy z kąpieli słonecznych i staramy się łapać każdy promień słońca, aby poprawić sobie humor i nabrać energii na pozostałą część roku. Promienie słoneczne działają zbawiennie na naszą psychikę oraz wykazują pozytywny wpływ na produkcję witaminy D3 w naszym organizmie. Jednak zbyt długa ekspozycja może prowadzić do powstania oparzeń słonecznych, które wymagają szybkiej interwencji. Niewiele osób jest świadomych, że poparzenie słoneczne klasyfikuje się również jako ranę, a dokładnie mówimy tu o ranie wywołanej na skutek promieniowania. Dlatego też hydrożel, który posiadamy w naszej apteczce możemy wykorzystać także w przypadku wystąpienia poparzenia słonecznego.

 

Dokonując wyboru hydrożelu spośród dostępnych na rynku produktów powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, iż chcąc leczyć  ranę (otarcie, skaleczenie, oparzenie…) należy stosować preparat posiadający właściwości lecznicze. Zgodnie z definicją takie właściwości posiadają produkty zarejestrowane jako leki lub wyroby medyczne.

 

Godnym polecenia hydrożelem, który niedawno pojawił się na polskim rynku jest wyrób medyczny TYROSUR. Jedną z licznych zalet hydrożelu Tyrosur jest brak ograniczeń wiekowych związanych z możliwością jego stosowania. W związku z powyższym jeden produkt może stosować cała rodzina, łącznie z najmłodszymi jej członkami. W kontekście wakacyjnej apteczki możemy zredukować jej objętość nie tracąc przy tym funkcjonalności. Produkt ten jest bezzapachowy i bezbarwny. Z łatwością może być aplikowany nawet na owłosione partie skóry.

 

Podstawowy składnik, dzięki któremu wyrób medyczny Tyrosur posiada formę hydrożelu, stanowi karbomer. Jest to wielkocząsteczkowy polimer odpowiedzialny za wiązanie wody. Poza nim w składzie znajdziemy liczne substancje, które wykazują korzystne działanie w przebiegu gojenia się wszelkiego rodzaju ran. Należą do nich:

  • chlorek cetylopirydyniowy – jest substancją o działaniu bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym
  • trometamol – stosowany jako wsparcie w zapobieganiu powstawania niekorzystnego biofilmu bakteryjnego na ranie
  • dekspantenol – po wniknięciu w głąb skóry zamienia się w kwas pantotenowy, pełniący ważną rolę w budowie i regeneracji skóry podczas gojenia; uczestniczy w reakcjach enzymatycznych w syntezie kwasów tłuszczowych i sfingolipidów (lipidowych składników warstwy rogowej naskórka)
  • alantoina – nawilża przesuszoną skórę, zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi pieczenie, pobudza produkcję komórek; poza tym wykazuje działanie przeciwzapalne oraz zmniejsza widoczność blizn
  • witamina E – jest silnym przeciwutleniaczem (ma zdolność neutralizowania wolnych rodników); zwiększa elastyczność i gładkość skóry, chroni przed oksydacją lipidy naskórka, zapobiega powstawaniu podrażnień i poparzeń słonecznych; zapobiega także powstawaniu zmian barwnikowych.
     

Wyrób medyczny Tyrosur stanowi doskonałe wyposażenie każdej wakacyjnej apteczki, bez względu na to gdzie wyruszymy w naszą podróż.  Czy wakacje to jedyny czas kiedy powinien on znaleźć się pod ręką? Może w naszym domu pojawiła się Mała Księżniczka lub Mały Książę, których delikatna skóra reaguje odparzeniami pod pieluszką… Może w naszej kuchni są zbyt ostre noże… Może majsterkując w warsztacie młotek uderza zbyt często pod złym kątem… Może jeden z naszych domowników jest zdobywcą wszystkich murków w mieście… A może pod naszym dachem rośnie następca Cristiano Ronaldo dla którego kolan żadna murawa nie jest straszna… Jeśli na choć jedno powyższe lub podobne pytanie odpowiesz TAK to znaczy że TYROSUR powinien zagościć na stałe w Twoim domu.

 

Kup na Allegro>> https://allegro.pl/oferta/tyrosur-care-expert-hydrozel-na-gojenie-ran-25g-13536408136