Podstawy pielęgnacji tatuażu - Wiemy co zdrowe
Wiemy, co zdrowe logo

Podstawy pielęgnacji tatuażu

shadow illustration

Podstawy pielęgnacj tatuażu

Wykonanie tatuażu to decyzja, której skutki zostaną z Tobą na długo. Aby cieszyć się tatuażem przez cały czas, kluczowy jest nie tylko wybór motywu, ale także odpowiednia pielęgnacja.

Około 10 000 ukłuć na minutę bezpośrednio w skórę – na początku brzmi przerażająco, ale dla większości osób nie jest to takie straszne. Odczuwanie bólu podczas tatuowania to kwestia indywidualna. Ale jedno powinno być jasne dla wszystkich: tatuaż to przede wszystkim powierzchowna rana. W tym miejscu mała dygresja – makijaż permanentny z definicji również jest uznawany za tatuaż.

Igły do tatuażu przebijają wierzchnią warstwę skóry, powodując jej uszkodzenie poprzez nakłuwanie. Podobnie jak w przypadku każdego innego urazu kolejny etap to proces gojenia się rany, zależny od organizmu. W fazie gojenia skórę można wspomagać odpowiednimi preparatami do pielęgnacji ran. W przypadku tatuowania obowiązuje zasada: kto chce pięknie wyglądać, musi nie tylko swoje wycierpieć, ale też odpowiednio o siebie dbać. :-)

Szukasz produktu do ochrony świeżego tatuażu? Sprawdź Tyrosur® CareExpert, znajdziesz go na Allegro: https://allegro.pl/oferta/tyrosur-care-expert-hydrozel-na-swiezy-tatuaz-pielegnacja-tatuazu-25g-14725699518 

Po wizycie u tatuażysty

W końcu się udało! Czekanie i ból były tego warte – najgorsze już za nami. Po wykonaniu tatuażu tatuażysta zakrywa go specjalnym oddychającym opatrunkiem foliowym (nie folią spożywczą!), aby chronić zranioną skórę. To, jak długo należy nosić opatrunek, zależy od rozmiaru, miejsca i użytych kolorów – specjalista będzie wiedział najlepiej. Z czasem pod folią zbiera się „mieszanina” osocza, krwi i nadmiaru barwnika – nie ma powodu do obaw, jest to całkowicie normalne. Mieszaninę tę można delikatnie zmyć podczas pierwszego etapu pielęgnacji tatuażu. Ale na czym polega właściwa pielęgnacja tatuażu?

Mycie rąk

Przed dotknięciem świeżego tatuażu ważne jest, aby dokładnie umyć ręce oraz, w razie potrzeby, również je zdezynfekować. Zmniejsza to ryzyko przeniknięcia do rany zarazków lub czynników chorobotwórczych, które mogą potencjalnie wywołać zakażenie.

Oczyszczanie i ochrona tatuażu

Ostrożnie zdejmij opatrunek foliowy pod letnią wodą. Nie martw się, folia nie uszkadza tatuażu, przykleja się tylko do suchych krawędzi niewytatuowanej skóry. Następnie delikatnie, lecz dokładnie oczyść tatuaż mydłem antybakteryjnym. Najlepiej jest używać tylko rąk, aby uniknąć dalszego podrażnienia obciążonej skóry. W ciągu pierwszych kilku dni po wykonaniu tatuażu należy go oczyszczać codziennie. Następnie nałóż na wytatuowaną skórę odpowiedni produkt do pielęgnacji ran, a oczyszczony tatuaż zakryj nowym opatrunkiem foliowym.

Pielęgnacja tatuaży

Po zaprzestaniu korzystania z folii tatuaż należy nadal pielęgnować, stosując odpowiedni produkt do pielęgnacji przez dwa do trzech tygodni, aby wspomóc gojenie się skóry.

Które produkty są odpowiednie do pielęgnacji świeżo wykonanych tatuaży?

Właściwa pielęgnacja po wykonaniu tatuażu wspomaga gojenie się zranionej skóry.Jednak nie każdy produkt nadaje się do pielęgnacji tatuażu. Należy unikać okluzyjnych preparatów do pielęgnacji ran, czyli takich, które oddzielają ranę od środowiska zewnętrznego, i wybierać produkty oddychające. W przypadku tatuaży gorzej sprawdzają się również perfumowane lub bardzo tłuste produkty pielęgnacyjne. Dzieje się tak, ponieważ z powodu bardzo tłustej konsystencji opatrunek foliowy, który jest tak istotny w procesie gojenia się rany, nie może prawidłowo przylegać.

Beztłuszczowe preparaty do pielęgnacji rany na bazie hydrożelu doskonale nadają się do utrzymywania odpowiednio wilgotnego środowiska gojenia się rany. Ze względu na dużą zawartość wody zapewniają dużo wilgoci, jednocześnie umożliwiając oddychanie skórze, jak na przykład Żel na rany Tyrosur® CareExpert.

Pielęgnacja tatuażu – nie tylko w tygodniach po wykonaniu, ale przez całe życie

To, ile czasu potrzeba do całkowitego zagojenia się świeżego tatuażu, zależy od różnych czynników, takich jak rozmiar i wzór, ale także od właściwej pielęgnacji. Zasadniczo jednak lepiej jest chronić świeże „dzieło sztuki” przez kilka dni dłużej niż zbyt krótko.

Oprócz właściwej pielęgnacji istnieje również kilka innych ważnych kwestii, o których należy pamiętać – szczególnie w ciągu pierwszych kilku tygodni po wykonaniu tatuażu, ale także w późniejszym okresie, ponieważ nawet zagojone tatuaże wymagają regularnej pielęgnacji.

•sport: pot i wysiłek fizyczny nie służą świeżym tatuażom. Oznacza to, że w pierwszym tygodniu możesz bez wyrzutów sumienia odpuścić trening.

pływanie/kąpiel/sauna: w ciągu pierwszych dwóch tygodni również długie kąpiele i pływanie oraz przesiadywanie w saunie nie wpływają korzystnie na świeże tatuaże.

•słońce/solarium: w ciągu pierwszych kilku miesięcy lepiej też unikać intensywnego uzupełniania w ten sposób witaminy D, ponieważ promieniowanie UV może powodować blaknięcie tatuażu i dodatkowo podrażniać skórę. W późniejszym okresie podczas opalania należy zawsze stosować ochronę przed promieniowaniem UV. Podczas korzystania z solarium zaleca się wręcz zakrywanie tatuażu.

odżywianie: również odżywianie odgrywa ważną rolę w gojeniu się ran. Produkty spożywcze zawierające witaminę C mogą dodatkowo wspomagać proces gojenia się skóry.

W przypadku świeżego tatuażu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, ale nie są one powodem do zmartwień. Dzięki wystarczającej cierpliwości, odrobinie opanowania, odpowiedniemu produktowi do pielęgnacji ran i oczywiście dobremu tatuażyście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać piękny efekt końcowy. ;-)

Beztłuszczowe preparaty do pielęgnacji rany na bazie hydrożelu doskonale nadają się do utrzymywania odpowiednio wilgotnego środowiska gojenia się rany. Ze względu na dużą zawartość wody zapewniają dużo wilgoci, jednocześnie umożliwiając oddychanie skórze, jak hydrożel Tyrosur® CareExpert.

Tyrosur® CareExpert jest stworzony na bazie wody, jest beztłuszczowy i bezbarwny, dlatego nie brudzi ubrań i może być stosowany na owłosioną skórę.

Wyrób medyczny jest dostępny w aptekach, aptekach internetowych oraz na Allegro: https://allegro.pl/oferta/tyrosur-care-expert-hydrozel-na-swiezy-tatuaz-pielegnacja-tatuazu-25g-14725699518

shadow illustration