Suchość w gardle i ustach związana z noszeniem maski.
Wiemy, co zdrowe logo

Suchość w gardle i ustach związana z noszeniem maski.

shadow illustration

Maski to jedna z form obrony przed korona wirusem. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi radzenia sobie z problemami, które pojawiają się podczas długotrwałego noszenia maski.

Najważniejszym środkiem ochronnym przed koronawirusem jest zasłanianie ust i nosa. Stopniowo, każdy z nas przystosował się zmian w życiu codziennym i obowiązku noszenia maseczki. Jednak zwłaszcza przy długim noszeniu maski głos wydaje się inny niż zwykle - dlatego zaglądamy za maskę.

Nowy dodatek na co dzień: maska

Osłona ust i nosa jest teraz tak samo naturalna jak klucze, portfel i smartfon. Nosimy maski w komunikacji miejskiej i sklepach, często też w pracy, gdy nie możemy pracować z domu. Podczas gdy nasze oczy przyzwyczaiły się już do nowego obrazu, gardło i głos mogą nadal mieć problemy z odpowiednim działaniem, ponieważ błony śluzowe jamy ustnej, gardła i nosa są bardziej obciążone przez częste noszenie masek, a niektóre grupy zawodowe noszą je nawet przez wiele godzin. Prędzej czy później poczujemy drapanie w gardle, zaczną nam wysychać usta, a głos będzie się łamał coraz częściej… co teraz?

Suchość w ustach: dlaczego gardło jest tak suche?

Zwłaszcza jeśli codziennie i przez wiele godzin musisz nosić maskę, szybko zapominasz o regularnym piciu. Pozwala to na szybsze wysychanie wyściółki jamy ustnej i gardła, powoduje to irytujące drapanie oraz wpływa na głos. Przy długim czasie noszenia nieprzyjemne uczucie w ustach może szybko stać się zauważalne, ponieważ usta stają się zbyt suche.

Ale najbardziej niezwykłą rzeczą jest „nowy sposób” mówienia, ponieważ z maską nie jest to takie łatwe. Niezależnie od tego, czy jest to krótka rozmowa w autobusie, czy poranne zamówienie w piekarni - głos należy podnosić energicznie, aby druga osoba mogła Cię jak najlepiej zrozumieć. Aby być zrozumianym głośno i wyraźnie, musimy mówić jeszcze głośniej i wyraźniej, przez dodatkową warstwę materiału, która z czasem może spowodować nadwyrężenie strun głosowych. Rezultatem może być szorstki głos, częste odchrząkiwania i chrypka. Poniższej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci przejść przez codzienne życie z mocnym głosem i maską.

Wskazówki dotyczące mocnego głosu i przeciw suchości w gardle

Wskazówka 1: Mówienie jest srebrem, a milczenie jest złotem

Najłatwiejszą wskazówką dotyczącą dobrego samopoczucia dla „zestresowanych” strun głosowych jest oczywiście przerwa w mówieniu. Jasne, nie zawsze jest to łatwe, ale jeśli nadarzy się okazja, Twój głos będzie Ci wdzięczny! Ważne jest, aby podświadomie nie wpaść w manię szeptania. Nie ułatwia to zrozumienia Ciebie i trzeba się częściej powtarzać.

Wskazówka 2: Pij, pij, pij

Aby błona śluzowa jamy ustnej i gardła pozostała jak najbardziej elastyczna, a gardło nie wysychało, należy dużo pić, a przede wszystkim regularnie. Jest wiele sztuczek, które można stosować, aby nie zapomnieć uzupełniać płynów w organizmie. Na przykład postaw szklankę wody w zasięgu swojego wzroku. Może też pomóc ustalenie zróżnicowanego harmonogramu picia: które napoje lubisz i czy zawsze możesz je pić? Na przykład woda mineralna, soki lub herbata to alternatywa dla klasycznej wody, która nadaje się do codziennej rutyny. Jednak w zależności od tego, jak poważne są problemy z głosem, kofeinę należy spożywać ostrożnie, ponieważ dodatkowo wysusza gardło i podrażnia struny głosowe. To samo dotyczy palenia.

Wskazówka 3: Właściwa ochrona przed suchością w ustach

Pastylki na gardło, które nawilżają błony śluzowe i chronią je przed działaniem czynników zewnętrznych, sprawdzają się szczególnie w podróży i w biurze. Pastylki na gardło z kompleksem hydrożelowym i kwasem hialuronowym ze specjalnym ekstraktem z porostu islandzkiego, takim jak ISLA Medic Hydro+ wiśniowa, pomagają przy dolegliwościach głosowych takich jak: chrypka i podrażnienie strun głosowych. Dzięki podwójnemu filmowi ochronnemu, który powstaje podczas ssania, błona śluzowa jamy ustnej i gardła może się zregenerować i zapewnia przyjemne uczucie - dla wzmocnienia Twojego głosu nawet za maską! A przy okazji: dla tych, którzy chcą chronić swoje błony śluzowe nosa, należy stosować maści do nosa lub spraye, takie jak Nisita, które pomagają w zapobieganiu, leczeniu i pielęgnacji suchych błon śluzowych nosa.

shadow illustration