Wiosna i ukąszenia owadów
Po długiej i chłodnej zimie nadchodzi wiosna. Wszystko się budzi do życia: rośliny, zwierzęta i ludzie. Ukąszenia owadów są częstsze, ponieważ ze względu na warunki klimatyczne, budzenie się przyrody, flory i fauny, owadów jest coraz więcej.
Owady dzielą się na: jadowite i niejadowite.
Do owadów jadowitych należą: osy, pszczoły, szerszenie, pająki, czerwone mrówki itd. Do grupy owadów niejadowitych należą: komary, kleszcze, pchły, wszy itd.
Ukąszenia owadów potrafią być bardzo nieprzyjemne i wywołują:
• Ból
• Swędzenie
• Zaczerwienienie skóry
• Opuchlizny
• Reakcje alergiczne i toksyczne
Częstotliwość reakcji alergicznych występuje u od 0,4 do 1,2 % populacji, a u osób z alergiąna ukąszenia owadów, wstrząs anafilaktyczny występuje u od 1 do 3 % populacji.
Owady niejadowite przy ukłuciu lub ukąszeniu wywołują ranę po ukąszeniu na skórze, co doprowadza do reakcji przejściowych: podrażnienia skóry, obrzęku oraz zaczerwienienia, któremu towarzyszy swędzenie.
Każdą z ran, czy to od ukąszenia owada, czy też otarcie, ranę ciętą, ranę dartą, ranę postrzałową lub kłutą, należy opatrzyć: zatrzymać krwawienie i oczyścić ranę lub zastosować na nią jakiś środek antyseptyczny lub antybiotyk.
Należy strzec się owadów, ponieważ wiele z nich roznosi choroby zakaźne.
Komary w niektórych częściach świata przenoszą malarię, na którą rocznie umiera około 1,3 miliona ludzi.
Porady domowe, jak się bronić przed ukąszeniami-ukłuciami owadów:
- Nanieście sok cytrynowy, ocet lub wywar z cynamonu od razu po ukąszeniu, ponieważ to złagodzi ból.
- Miejsce ukąszenia owada można przycisnąć kamieniem, który zmniejszy powstawanie obrzęku i zaczerwienienia, a na waszą ranę zadziała tak samo, jak gdybyście położyli lód.
- Przy użądleniu pszczoły lub ugryzieniach mrówek użyjcie sody oczyszczonej z małą ilością wody, wymieszajcie i nanieście na bolące miejsce.
- Zamiast sody oczyszczonej możecie pokruszyć dwie aspiryny, wymieszać je z małą ilością wody i uzyskaną pastą nasmarować bolące miejsce.
- Interesujące jest, że osoby starsze na ranę od ukąszenia owadów nanoszą cukier wymieszany z kilkoma kroplami wody. W ten sposób przygotowaną mieszankę wciera się w ranę.
- Aromaterapia. Przy jakimkolwiek ukąszeniu lub użądleniu co godzinę nanoście na ranę po kilka kropli olejku lawendowego lub herbacianego. Zapach tych olejków przepędza owady, możecie więc nakapać je na odzież.
- Przed zastosowaniem którejkolwiek ze wspomnianych rad, ranę od ukąszenia lub ukłucia należy najpierw oczyścić i przemyć mydłem, żeby zapobiec infekcji wtórnej.
W państwach arabskich owady wypędza się za pomocą wody, w sposób taki, że woreczki napełnia się wodą i wiesza na oknach lub do kubeczka wody dodaje się kilka kropli cytronelli i przesmarowuje skórę narażoną na atak owadów. Jako środek profilaktyczny na ukąszenia-ukłucia je się tam czosnek i preparaty wzbogacone witaminą B1 i cynkiem.
W przypadku gdy rany powstałej w wyniku ukąszenia i ukłucia nie opatrujemy z pomocą alternatywnych metod leczenia, używamy miejscowo antybiotyków na ranę, ponieważ:
- osiągają wysokie stężenia w miejscu działania
- mają minimalną absorpcję
- cechuje je zmniejszone ryzyko działań ubocznych
- mogą być stosowane od samego urodzenia
Magister farmacji Edvina Ikanović,
PZU Medex-pharm