Wiemy, co zdrowe logo

7 porad jak łagodzić suchy kaszel

shadow illustration

Jak złagodzić objawy suchego kaszlu spowodowane infekcjami wirusowymi?

Najczęściej zaczyna się od drapania w gardle

Ślina tworzy film ochronny, który przez cały czas chroni błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, ułatwia żucie, połykanie, ale także mowę.

Suche i klimatyzowane powietrze, alergeny, zanieczyszczenie powietrza, a także dym papierosowy to czynniki, które zwiększają ryzyko uszkodzenia filmu ochronnego na błonie śluzowej gardła i upośledzają jego naturalną funkcję. Przez to błona śluzowa staje się podatna na ataki wirusów i bakterii, pojawiają się typowe problemy takie jak: drapanie w gardle, drażniący, suchy kaszel, chrypka lub zapalenie strun głosowych.

„Drażniący” kaszel to wyjątkowo suchy kaszel, który powstaje w gardle i jest szczególnie uciążliwy, ponieważ pojawia się napadowo. Przy takim kaszlu nie ma wydzieliny.

shadow illustration

Jak złagodzić objawy suchego kaszlu wywołanego infekcją wirusową?

1. Kiedy tylko poczujesz suchość w gardle i zaczniesz mocno i niekontrolowanie kasłać weź kilka płytkich, powolnych oddechów, aby uspokoić podrażnione gardło. Jeśli na krótko wstrzymasz oddech, powietrze, które drażni i drapie w gardło, przestaje przepływać przez drogi oddechowe. Podrażnienie zostaje chwilowo złagodzone. Powtarzaj te ćwiczenia kilka razy, to przyniesie Ci ulgę.

2. Pij dużo płynów – prawidłowe nawodnienie spowoduje, że gardło będzie wilgotne i będzie mogło się regenerować. Należy wypijać przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Ciepłe płyny (herbata i zupy) przyniosą chwilową ulgę w stanie zapalnym, zapobiegają też rozwojowi mikroorganizmów, są więc zalecane jako środek zapobiegawczy.

Nawilżenie gardła zapewnią także pastylki do ssania. Pastylki do ssania isla® zawierają wyciąg z porostu islandzkiego, który jak balsam pokrywa błonę śluzową gardła, chroni ją przed podrażnieniami i ułatwia szybszą regenerację.

Pastylki te wykazują łagodne działanie przeciwdrobnoustrojowe, stopniowo rozpuszczają się w jamie ustnej. Pastylki isla® nawilżają błonę śluzową jamy ustnej i gardła, ułatwiają przełykanie i chronią przed suchym i zanieczyszczonym powietrzem. Są stosowane w celu łagodzenia suchego kaszlu, ale także po to, by mu zapobiegać.

3. Unikaj substancji drażniących, które mogą stymulować odruch kaszlowy (takich jak dym, perfumy, pyłki, produkty czyszczące, sierść zwierząt domowych).

4. Miód ma działanie przeciwzapalne, może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego gardła i w suchym kaszlu. Dodawaj go do filiżanki ciepłej herbaty lub ciepłej wody z cytryną.

5. Witaminy – w szczególności zaś witaminy D, C, A oraz cynk, które są niezwykle ważne dla obrony przed infekcjami wirusowymi. Spożywamy je wraz ze zbilansowaną dietą. Jeśli już dopadło nas przeziębienie można zażyć jeden z suplementów diety, żeby uzupełnić zwiększone zapotrzebowanie na witaminy.

6. Nawilżanie powietrza - suche powietrze, które jest częstym problemem w miesiącach zimowych, dodatkowo wysusza podrażnioną tkankę. Używaj nawilżacza powietrza w sypialni i regularnie wietrz pomieszczenia.

7. Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu.

Zgłoś się do lekarza, kiedy zaobserwujesz następujące objawy:

 • Kaszel, który szybko się pogarsza.
 • Ból w klatce piersiowej.
 • Masz problemy z oddychaniem.
 • Masz osłabiony układ odpornościowy – na przykład z powodu chemioterapii lub cukrzycy.
 • Natychmiast zgłoś się do lekarza, kiedy odksztuszasz wydzielinę z krwią.

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody