Kaszel
Wiemy, co zdrowe logo

8 powodów, dlaczego kaszel nie zniknął

shadow illustration

Oba wasze nozdrza są wreszcie czyste i oddychacie pełnymi płucami. Nie macie jużtemperatury. Przeziębienie opuściło wasz organizm i czujecie, że wracają wam siły… Ale nadal kaszlecie!

Dlaczego czasami mamy takie objawy chorób dróg oddechowych także po wyzdrowieniu i jak się ich pozbyć?

1. Podrażnione gardło po przeziębieniu lub grypie

Najczęstszy powód chronicznego kaszlu jest łatwy do przewidzenia – kaszel pozostaje jako skutek przebytej grypy lub przeziębienia. Wówczas kaszel może niestety pozostać na tygodnie a nawet miesiące z powodu obrzęku i podrażnienia waszego gardła narażonego podczas choroby na działanie wirusów.

2. Problemy zdrowotne wpływające na kaszel

Alergie, astma, zgaga, bezdech senny... Każda z tych rzeczy może dodatkowo pobudzać kaszel, nawet po wyleczeniu przeziębienia, a nierzadko dopiero po przeziębieniu ludzie odkrywają, że cierpią na którąś z wymienionych przypadłości.

3. Stres

Stres można obwinić za wiele chorób, ale jedno jest pewne – jeśli nie osiągniecie spokoju i nie będziecie spać wystarczająco długo, kaszel (tak jak i samo przeziębienie) będzie trwałznacznie dłużej niż powinien. Spróbujcie zmniejszyć tempo życia i spać co najmniej około 7 do 8 godzin dziennie.

shadow illustration

4. Zmniejszone spożycie płynów

To rozumie się samo przez się – wasze ciało potrzebuje dużo płynów, żeby mogło walczyć z chorobą i łatwiej rozłożyć nalot utrudniający normalną pracę gardła i wywołujący kaszel. Ważna uwaga – napoje na bazie kofeiny oraz alkohol odwadniają ciało – unikajcie ich przy przeziębieniu i kaszlu!

 5. Przesadne przyjmowanie leków

Przyjmując zbyt duże ilości leków, powyżej dopuszczalnych dawek dziennych, chociaż wierzycie, że w ten sposób szybciej wyzdrowiejecie, możecie wywołać efekt przeciwny i będziecie musieli wrócić do łóżka. Należy wspomnieć, że leki jedynie łagodzą symptomy, a to właśnie wasze ciało walczy z chorobą.

6. Zbyt wilgotne lub zbyt suche powietrze

Ważne jest dbanie o to, w jakim pomieszczeniu się znajdujecie. Jeśli powietrze jest zbytsuche lub pomieszczenie jest zadymione, dojdzie do podrażnienia gardła, a kaszel potrwa dłużej niż powinien. Trzeba także wiedzieć, że zbyt wilgotne powietrze jest równie niebezpieczne! Stwarza ono dobre warunki do rozwoju alergenów, które będą równie negatywnie wpływać na wasz układ oddechowy.

7. Infekcje bakteryjne

Zdarza się, że grypa zanim odejdzie, zostawia niechciany “prezent”. Z powodu osłabionej odporności i podrażnienia dróg oddechowych wasz organizm może złapać infekcję bakteryjną zatok, zapalenie płuc lub otrzymać podobny niechciany cios. Jeśli waszemu kaszlowi towarzyszy gorączka lub bóle fizyczne – nadszedł czas na wizytę u lekarza!

8. Leki na ciśnienie

I znów leki trafiły na naszą listę – tym razem leki na ciśnienie. Mianowicie u ludzi przyjmujących takie leki (z inhibitorami ACE) częściej występuje długotrwały lub chroniczny kaszel. Porozmawiajcie z lekarzem – z pewnością istnieje lek, który odpowiada waszym potrzebom.

Na koniec zapamiętajcie: “Wasze ciało słyszy wszystko, co mówi wasz umysł”!

Postarajcie się zachować pogodę ducha i myśleć pozytywnie!

 

Źródła:

http://www.medicinenet.com/chronic_cough/article.htm

http://www.patient.co.uk/health/cough-caused-by-a-virus

http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/stubborn-cough