Wiemy, co zdrowe logo

Nagłe zanikanie głosu - główne przyczyny i objawy chrypki

shadow illustration

Chrypka może pojawić się nagle, dlatego ważne jest aby wiedzieć jak z nią walczyć.

Czy zdarzyło Ci się, że poprzedniego dnia swobodnie rozmawiałeś i śmiałeś się z dużą intensywnością, a nazajutrz mogłeś tylko wydobyć z siebie niezrozumiałe skrzeczenie? Chrypka jest irytująca, ponieważ dosłownie może uderzyć w nasz głos i nastrój. Ale zastanawialiście się kiedyś czy tylko nadwerężyliśmy struny głosowe ... czy może coś więcej?

Czym właściwie jest chrypka?

Zasadniczo chrypka jest objawem, a nie samym obrazem klinicznym. Terminem tym objęte jest wszystko, co utrudnia nam mówienie i sprawia, że ​​głos brzmi szorstko, cicho, a barwa głosu jest nienaturalnie niska lub wysoka, a także wyczuwasz napięcie strun głosowych. Odpowiada za to nasza krtań i tak zwane fałdy głosowe lub struny głosowe w gardle, które wpływają na brzmienie głosu. Jeśli przestaną się swobodnie kołysać z powodu zapalenia lub podrażnienia gardła, może to naprawdę spowodować, że zaniemówimy. Na szczęście przyczyny tego rzadko są poważne, a chrypka zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach.

 

Skąd mam poznać objawy?

Drapie cię w gardło? Czy odczuwasz potrzebę odchrząknięcia lub masz trudności w połykaniu? Objawy te są typowe dla chrypki lub zapalenia krtani (laryngitis). Zmiany, które powodują, że głos jest słabszy, cichszy lub znacznie głębszy, są również powszechne, podobnie jak klasyczne objawy grypy, takie jak przeziębienie, kaszel lub gorączka.

Czy Twój głos zniknął na ponad tydzień lub był poważnie osłabiony? Jeśli po około 10 dniach nie ma poprawy głosu, warto udać się do lekarza w celu omówienia możliwości leczenia i wykluczenia poważniejszych przyczyn.

 

Jakie są przyczyny chrypki? Najważniejsze powody w skrócie.

Najczęstszą przyczyną chrypki są po prostu wirusy. W większości przypadków utrata głosu to nic innego jak nieprzyjemne przeziębienie i wszystko, co się z tym wiąże. Gdy tylko krtań lub struny głosowe zostaną zainfekowane, czysty głos jak dzwon ustaje, a każde słowo szybko staje się torturą. Oprócz infekcji bakteryjnych i wirusowych, do głównych podejrzanych należą podrażnienia i nadmierny wysiłek - plus kilka mniej oczywistych czynników.

Najważniejsze przyczyny chrypki w skrócie:

 • Infekcje i stany zapalne
 • Przeziębienie, grypa lub infekcja grypopodobna
 • Klasyczny ból gardła
 • Zapalenie krtani i strun głosowych
 • Przewlekła infekcja zatok
 • Podrażnienia
 • Przewlekła zgaga lub refluks, gdy kwas żołądkowy podnosi się do przełyku
 • Reakcje alergiczne, np. na niektóre produkty spożywcze
 • Palenie, także bierne
 • Duże spożycie alkoholu
 • Podrażnienie dróg oddechowych, np. przed truciznami, chemikaliami lub zanieczyszczeniem powietrza
 • Kortyzon lub spreje na astmę, które wysuszają gardło
 • Przemęczenie
 • Ciężkie obciążenie głosu (za głośno, za dużo, za długo)
 • Nieprawidłowe użycie głosu (patrz poniżej, szczególnie dotknięte grupy zawodowe)
 • Silne odchrząknięcie lub kaszel

Przewlekłe czy ostre? Mniej powszechne przyczyny chrypki

Większość wyżej wymienionych przyczyn można wyleczyć lub uniknąć samodzielnie. Jednak czasami chrypka jest oznaką rzadszego obrazu klinicznego, takiego jak:

 • Polipy lub cysty na fałdach głosowych, zwłaszcza jeśli dużo mówisz
 • Reumatyzm
 • Choroby tarczycy (takie jak wole lub Hashimoto)
 • Zaburzenia nerwów, takie jak choroba Parkinsona
 • Rak gardła, przełyku, krtani lub płuc

Jeśli objawy nie ustąpią same, wskazana jest wizyta u lekarza najpóźniej po dziesięciu dniach, aby wykluczyć te mało prawdopodobne, ale poważne przyczyny lub jak najwcześniej je zdiagnozować.

 

Piosenkarze, aktorzy i nie tylko: zawody szczególnie dotknięte

Dla osób, którym zależy na silnym, niezawodnym głosie w pracy, jest to szczególnie dramatyczne, gdy nagle zawodzi. Grupami, które szczególnie często dotyka ich utrata głosu to: zawodowi aktorzy, piosenkarze, wykładowcy, nauczyciele, prawnicy, politycy i inni. Szczególnie ważna jest dla nich tzw. „Higiena głosu”.

Terapeuci głosu zalecają, aby profesjonaliści zawsze oddychali głęboko przez przeponę podczas mówienia lub śpiewania i, jeśli to możliwe, używali mikrofonów wzmacniających. Jeśli przed wielkim występem rozgrzejesz swój głos kilkoma konkretnymi ćwiczeniami i przyjmiesz prawidłową, wyprostowaną postawę do pracy, automatycznie wytrzymasz dłużej na scenie. Pastylki są również popularne wśród osób często mówiących, ponieważ uspokajają struny głosowe i naturalnie stymulują przepływ śliny.

 

Wskazówki, jak uniknąć chrypki

Są inne sposoby, które można robić w życiu codziennym, aby chrypka nie zagroziła nam w ogóle. I nie jest to takie skomplikowane, ponieważ wiele klasycznych wskazówek dotyczących zdrowego życia również pozwala zachować sprawny głos.

Ci, którzy wysypiają się, utrzymują struny głosowe w dobrej kondycji, dzięki piciu dużej ilości płynów, unikają papierosów, kofeiny i alkoholu oraz mówią w sposób zrelaksowany - własnym, naturalnym głosem, zrobili już wiele, aby chronić swoje struny głosowe. Jeśli często cierpisz na refluks lub zgagę, powinieneś unikać szczególnie ostrych, tłustych lub kwaśnych potraw, ponieważ podnoszący się kwas żołądkowy, może podrażniać struny głosowe podczas odbijania. A nawet jeśli to oczywiste - nie szeptajcie ani nie odchrząkajcie! Obie te czynności są nienaturalne dla organizmu, a także przeciążają głos. A także, prawidłowo trzymana głowa również pomaga- nie podtrzymuj smartfonu między uchem a ramieniem, to nie służy Twojemu głosowi!

shadow illustration

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody