Aspiratory do nosa - przegląd i rekomendacje - Wiemy co zdrowe
Wiemy, co zdrowe logo

Aspiratory do nosa - przegląd i rekomendacje

shadow illustration

Katar to coraz częstszy gość w naszych domach. I to nie tylko zimą. W okresie jesienno-zimowym widzimy wzmożoną zapadalność na katar infekcyjny, który na ogół towarzyszy przeziębieniu, natomiast w czasie wiosenno-letnim coraz więcej osób cierpi ze względu na katar alergiczny.

Czym jest katar?

Katar w sezonie infekcyjnym to często nasza codzienność. Męczą się z nim, dorośli, dzieci i niemowlęta. Ale czym jest właściwie katar? Jest to nieżyt nosa, czyli stan zapalny w obrębie błony śluzowej nosa, spowodowany przez wirusy (przeważnie w sezonie infekcyjnym) lub alergeny (głównie w okresie wiosenno-letnim), rzadziej przez bakterie. Uogólniając, katar stanowi reakcję obronną organizmu, który przez zwiększoną ilość wydzieliny stara się usuwać drobnoustroje, alergeny czy zanieczyszczenia.

Objawy kataru

Katar to nie tylko to, co przychodzi nam do głowy jako pierwsza myśl, czyli wyciek wydzieliny przez nozdrza przednie. To często także spływanie po tylnej ścianie gardła (nozdrza tylne). Objawami kataru są też uciążliwe uczucie blokady nosa, kichanie czy świąd, a rzadziej nawet zaburzenia węchu i smaku!

U dzieci dodatkowo może występować łzawienie, pojawia się ropna wydzielina z oczu, ponieważ nos połączony jest z oczami poprzez kanaliki łzowe. Wszystko to może powodować problemy z oddychaniem, szczególnie jeśli chodzi o najmłodsze dzieci.

Katar u dziecka

Brak odpowiednie reakcji na katar, może być niebezpieczny szczególnie u małych dzieci i niemowląt. W przypadku zmniejszonego przepływu powietrza nosem, dziecko może otwierać usta, również podczas snu. Dzieci jednak nie potrafią swobodnie oddychać przez usta, a pogorszone oddychanie utrudnia maluchom jedzenie czy spanie, co prowadzi z kolei do rozdrażnienia. To wszystko powoduje, że katar u najmłodszych dzieci jest uciążliwą dolegliwością.

Dodając do tego fakt, że błona śluzowa dziecka jest bardzo wrażliwa i nie ma wykształconych mechanizmów obronnych, pozornie błahy katar może prowadzić do poważniejszych problemów, jak na przykład infekcja górnych dróg oddechowych czy zapalenie ucha…

Walka z katarem u najmłodszych

W przypadku dorosłych zakres leków i produktów, które przynoszą ulgę w katarze, jest znacznie większy. Jeśli chodzi o dzieci, asortyment znacząco się zmniejsza, natomiast przy noworodkach należy szczególnie uważać przed zastosowaniem terapii ze względu na dolną granicę wieku aplikacji poszczególnych środków.

Dorośli z katarem radzą sobie na różne sposoby. Z pomocą przychodzą m.in. krople do nosa, które przynoszą szybką ulgę, ale nie mogą być stosowane długotrwale, ponieważ mocno wysuszają śluzówkę nosa i uzależniają! Są też sposoby bezpieczniejsze, bardziej naturalne, czyli upłynnianie wydzieliny i usunięcie jej przez wydmuchanie nosa.

Ten drugi sposób działa także u dzieci, ponieważ podstawową czynnością u najmłodszych jest udrożnienie nosa dziecka. Dzięki temu zalegająca wydzielina nie ulegnie nadkażeniu, narażając niewykształcony układ odpornościowy na infekcję. Niestety dziecko praktycznie do 2. roku życia nie jest w stanie samodzielnie usunąć wydzieliny. Wynika to z faktu, iż z wydmuchiwaniem nosa jest jak z wiązaniem sznurówek – musimy dziecko tego nauczyć.

Aspiratory do nosa czyli urządzenia do usuwania zalegającej wydzieliny

Tutaj z pomocą przychodzą tzw. aspiratory, czyli urządzenia, które pomagają odessać zalegającą wydzielinę u dzieci niepotrafiących usunąć jej samemu. Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia, a na rynku dostępna jest cała gama urządzeń tego typu, od najstarszych gruszek, przez aspiratory manualne i odkurzaczowe do elektronicznych. Czym jest i jak działa aspirator? Czym poszczególne aspiratory do nosa różnią się od siebie?

Gruszki

Gruszka to prekursor urządzeń do aspiracji wydzieliny, są tanie i tu w zasadzie zalety się kończą. Gruszki są najstarsze, najprostsze technologicznie i dość niewygodne w użyciu. Mają prostą konstrukcję, przez co możliwość regulacji siły ssania nie wchodzi w grę i może być ona niewystarczająca do skutecznego odessania wydzieliny. Dodając do listy trudności w utrzymaniu higieny, możemy powiedzieć, że czas tego typu urządzeń już minął.

Aspiratory manualne

Jest to stadium pośrednie pomiędzy gruszkami, a aspiratorami wykorzystującymi zasilanie. Urządzenia te, określane także jako aspiratory ręczne, są relatywnie tanie i mają niewielkie rozmiary. Z drugiej strony, siła ssąca zależy wyłącznie od płuc „operatora” i dla jednych nie będzie to problem, dla innych będzie to przeszkoda nie do przejścia, co będzie skutkowało frustracją zarówno rodzica jak i dziecka. Jednak nawet osobie z dużą pojemnością płuc ciężko będzie zapewnić stałą i jednostajną siłę ssącą na tyle, aby udrożnić nos przy większej ilości wydzieliny.

Przy czym poziom higieny stoi tu pod dużym znakiem zapytania, ponieważ operator umieszcza końcówkę w swoich ustach. Natomiast od dziecka, najczęściej z infekcją, dzieli go tylko „filtr” lub to co jest nazywane filtrem, czyli gąbczasta substancja. Możliwe, że w procesie udrażniania nosa zatrzyma ona wydzielinę, ale zarazki już niekoniecznie.

Aspiratory elektroniczne

Elektroniczny aspirator (lub elektyczny aspirator) wymaga dodatkowego zasilania w postaci baterii lub akumulatora, przez co są poręczne i mobilne. Często zawierają dodatkowe elementy skupiające uwagę dziecka jak kolory czy melodyjki. Dlatego są to zazwyczaj małe gabarytowo urządzenia, pracujące na baterie, więc siła ssania jest umiarkowana. Aspiratory elektryczne to „najmłodsze” urządzenia w porównywanych, ale ich cena jest też często kilkukrotnie lub kilkunastokrotnie wyższa niż pozostałych grup. Dodatkowym utrudnieniem może być konserwacja urządzeń, które posiadają elektronikę.

Aspiratory odkurzaczowe do nosa

Odkurzaczowe aspiratory kataru, to produkty, które jak sama nazwa wskazuje działają z domowym odkurzaczem. Końcówkę takiego aspiratora podłączamy do rury odkurzacza, aby uzyskać moc, która pozwoli na skuteczne usunięcie wydzieliny z noska dziecka. Proces jest dzięki temu bardzo krótki i nie naraża dziecka na dyskomfort „szukania” wydzieliny czy ponawiania czynności np. przy większym katarze.

Większość aspiratorów odkurzaczowych można rozkręcić i umyć, co znacznie ułatwia utrzymanie higieny. Często w zestawie otrzymujemy dodatkowe wymienne końcówki lub/i szczoteczkę do czyszczenia urządzenia. Części mające kontakt z wydzieliną zazwyczaj można myć w zmywarce, a niektóre w razie potrzeby nawet wyparzać, aby zapewnić odpowiedni poziom higieny.

Co więcej „operator” jest tu w pełni bezpieczny, ponieważ nie bierze udziału w usuwaniu wydzieliny w takim stopniu jak w aspiratorach manualnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze aspiratora?

Przede wszystkim na bezpieczeństwo i skuteczność. Warto zadać sobie pytanie co zrobić, aby proces był szybki i skuteczny, jednocześnie przy pełnym bezpieczeństwie dla śluzówki dziecka. Przeanalizować co zapewnia siłę ssącą urządzenia, czy jest odpowiednio duża, aby proces nie był za długi. To wpływa zarówno na komfort dziecka, jak i na naszą wygodę jako rodzica.

Kolejną istotną kwestią jest zachowanie higieny – zarówno w samym procesie usuwania wydzieliny, jak i utrzymanie higieny samego urządzenia po procesie. Tak więc zarówno czy urządzenie zapewnia bezpieczeństwo zarówno dziecku jak i operatorowi.

Niektóre aspiratory mają specjalną konstrukcję, jak podłączenie końcówki pod kątem 90 stopni do wężyka, co uniemożliwia przedostawanie się wydzieliny do wężyka i zachowuje ją w demontowalnej końcówce, którą łatwo umyjemy. Warto więc zwrócić uwagę czy części mające kontakt z wydzieliną łatwo można rozłożyć w celu wyczyszczenia.

W związku z tym, że aspirator zostanie z nami przez kilka lat, warto sprawdzić z jakiego materiału jest wykonany oraz czy materiał użyty do produkcji jest bezpieczny i pozwala na wygotowanie części mających styczność z wydzieliną – np. czy plastik użyty do produkcji nie zawiera bisfenolu.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na status rejestracyjny produktu i wybrać urządzenie zarejestrowane jako wyrób medyczny, co stanowi dodatkową gwarancję, że urządzenie ma odpowiednie przeznaczenie.

Na końcu oczywiście istotna będzie także cena versus skuteczność. Warto się zastanowić czy tańsze urządzenie będzie w ogóle spełniało swoją rolę oraz czy to najdroższe będzie rzeczywiście najskuteczniejsze.

Nosko możesz kupić w aptekach i dobrych aptekach internetowych lub na Allegro: >>kliknij i sprawdź

Jak skutecznie usunąć wydzielinę z nosa?

Niezależnie od tego na jaki rodzaj aspiratora do nosa się zdecydujemy, bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do aspiracji, upłynnić wydzielinę znajdującą się w nosku dziecka! Nawet aspirator z odpowiednią siłą ssącą nie poradzi sobie z zaschniętą wydzieliną, co więcej próbując odessać zaschniętą wydzielinę możemy uszkodzić błonę śluzową nosa.

Do rozrzedzania wydzieliny nadają się roztwory soli fizjologicznej w różnych formach. Ampułek, wód morskich oraz roztworów zawierających sól w atomizerach. Ze względu na komfort dziecka najlepszym wyborem wydają się roztwory w atomizerach, ponieważ delikatne cząsteczki rozpylone w nosku nie będą powodowały takiego rozdrażnienia jak roztwór wlewany z ampułki lub dozownika. Można użyć delikatnych roztworów, będących połączeniem soli jak np. chlorku sodu i wodorowęglanu sodu w sprayu Nisita. Izotoniczny roztwór rozrzedza wydzielinę, a zawarty wodorowęglan sodu ułatwia jego ekstrakcję. Po kilku minutach od aplikacji sprayu, należy użyć aspiratora, aby odessać płynną wydzielinę.

Proces aspiracji wraz z wydzieliną usuwa także wilgoć, potrzebną do prawidłowego funkcjonowania śluzówki nosa, dlatego rozważyć należy nawilżenie i zabezpieczenie noska dziecka, np. za pomocą maści do nosa. Maść Nisita może być stosowana u niemowląt od 1 dnia życia, rozpuszcza się w kontakcie z błoną śluzową noska i tworzy film powlekający, zapewniając tym samym warstwę ochronną i długotrwałe nawilżanie. Dodatkowo wodorowęglan sodu przywraca naturalne zasadowe ph, które w przypadku infekcji wykazuje odczyn kwasowy.

Pomoc dziecku z katarem w 3 prostych krokach

  1. Upłynnienie wydzieliny w nosku dziecka
  2. Aspiracja wydzieliny z noska dziecka
  3. Zabezpieczenie noska dziecka przez odpowiednie nawilżenie

 

Nosko możesz kupić w aptekach i dobrych aptekach internetowych lub na Allegro: >>kliknij i sprawdź