Nabiał w IBS: sprzymierzeniec czy nieprzyjaciel? - Wiemy co zdrowe
Wiemy, co zdrowe logo

Nabiał w IBS: sprzymierzeniec czy nieprzyjaciel?

shadow illustration

Nabiał w IBS: sprzymierzeniec czy nieprzyjaciel?

Mleko, jogurty, twarogi i sery, to bez wątpienia wartościowe produkty dostarczające wapnia, witamin i białka. Jak wpływają na zdrowie naszych jelit, czy ich spożycie zawsze wyjdzie nam na zdrowie?

Laktoza

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe po spożyciu produktów mlecznych najczęściej przywodzą na myśl nietolerancje laktozy. Jest ona także cukrem z grupy FODMAP, ale mimo podobnych objawów do IBS (biegunki, bóle brzucha, gazy), nietolerancja na laktozę nie jest tożsama z występowaniem zespołu jelita drażliwego.

Z drugiej strony...

60%-taki odsetek chorych na IBS uzależnia swoje objawy od rodzaju spożywanych pokarmów. Wykazano również, że niezależnie od trawienia laktozy, ryzyko wystąpienia objawów nietolerancji     u pacjentów z nadwrażliwością trzewną związaną z lękiem lub zespołem jelita drażliwego (IBS) jest zwiększone.

Co jeszcze mówią badania?

Prowadzone do tej pory badania nie wykazały jednoznacznie, by dieta eliminująca laktozę była decydującym czynnikiem w ustąpieniu dolegliwości jelitowych. Prawdopodobnie jest to uzależnione również od postaci IBS. Wydaje się, że takie zalecenie żywieniowe przynosi ulgę przede wszystkim w postaci biegunkowej - ładunek osmotyczny laktozy sprawia, że ściąga ona do światła jelita więcej wody powodując luźne stolce.

Jedno jest pewne, gama produktów nabiałowych jest bardzo szeroka i należy do ich spożycia podejść indywidualnie. Bardzo możliwe, że wielu chorych z IBS odczuje dolegliwości jedynie po słodkich, mlecznych deserach i mleku, natomiast fermentowane produkty lub o obniżonej przez producenta zawartości laktozy już nie wywołają negatywnych efektów.

 • Mleko 3,2 % - 4,6 g
 • Mleko 2 % - 4,7 g
 • Mleko owcze - 5,1 g
 • Tłuste sery żółte, pleśniowe oraz mozzarella naturalnie zawierają śladowe ilości laktozy
 • Jogurt naturalny 2% - 3,2 g
 • Kefir 2% - 3,2 g
 • Serek wiejski - 3,3 g

Jak widać wiele produktów nabiałowych naturalnie zawiera bardzo mało laktozy. Wynika z tego, że sprzedaż bezlaktozowego żółtego sera czy mozzarelli jest jedynie chwytem marketingowym.

Fermentowane produkty mleczne

Zawierają mniej laktozy niż pełne mleko, ponieważ żywią się nią probiotyczne bakterie fermentacji mlekowej (rozkładają laktozę na kwas mlekowy). Jogurt, kefir czy maślanka zawierają przeciętnie od 3 - 6 g laktozy w 100 ml produktu. Dla wielu osób z IBS mogą to być wciąż zbyt duże wartości. Obecnie na rynku jest szeroki wybór fermentowanych mlecznych produktów bez laktozy. Są zwykle droższe, ale pozwalają cieszyć się dobroczynnym wpływem bakterii probiotycznych na jelita.

Przyjacielskie szczepy

Za fermentację mlekową odpowiadają znane szczepy z rodzajów Bifidobacterium i Lactobacillus. Co ciekawe wśród przyjaznych bakterii znajdziemy nawet te z niezbyt dobrze kojarzącej się rodziny paciorkowców: Streptococcus thermophilus używany w przemyśle mleczarskim zaopatruje Lactobacillus bulgaris w kwas foliowy i potęguje jego namnażanie w naszych jelitach.

Liczne korzyści

Bakterie probiotyczne zasiedlające jelita wytwarzają w służbie naszego zdrowia korzystne substancje m.in.: kwas masłowy oraz neuroprzekaźnik GABA działający wyciszająco na układ nerwowy, witaminy z grupy B, witaminę K.

Jogurt idealny, czyli jaki?

 • Nieodtłuszczony (odtłuszczając produkty mleczne, zwiększamy w nich stężenie cukrów mlecznych)
 • Zawiera żywe kultury bakterii, a producent wyróżnił nazwy szczepów i ich liczbę
 • Wyprodukowany ze świeżego mleka (nie w proszku bądź zagęszczony)
 • Bez dodatku cukru, z prostym i krótkim składem.

Pamiętajmy, że każdy pacjent z IBS jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowy jest skład jego mikroflory jelitowej. Metodą prób i błędów starajmy się rozszerzać dietę w czasie remisji, by zapewnić sobie w niej różnorodność gatunkową.

Wsparcie przy IBS


Chcąc uniknąć niepożądanych objawów ze strony przewodu pokarmowego, np. w sytuacji, kiedy mamy wątpliwości, czy konkretny nabiał nie wpłynie negatywnie na nasze trzewia, warto postawić na prewencję i godzinę przed spożyciem posiłku zastosować Silicolgel. Dzięki swojej unikalnej formule bazującej na kwasie krzemowym, Silicolgel może zapobiec dolegliwościom ze strony układu pokarmowego, takim jak: refluks, zgaga, wzdęcia czy bolesność żołądka. Więcej informacji znajdziesz na: www.silicol.pl.

 

Źródła:

 • https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/17990
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31427404/
 • Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B. i wsp.: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23391015/ https://www.mdpi.com/2674-1334/3/2/4

 

shadow illustration