Wiemy, co zdrowe logo

Naturalne i skuteczne metody leczenia bólu gardła

shadow illustration

Ból gardła zdarza się bardzo często i prędzej czy później dopadnie każdego z nas. Jego przyczyny są różnorodne i mogą obejmować, przeziębienie, grypę czy anginę, a także inne choroby, np. mononukleozę czy oczywiście COVID-19. Wywołują go nie tylko wirusy czy bakterie, ale także czynniki mechaniczne (jak podrażnienie ostrym ciałem obcym, np. rybią ością) lub chemiczne (np. poprzez wdychanie chemikaliów).

Leczenie w każdym przypadku jest inne, czasem wymaga terapii przyczynowej, a czasem, jeśli zagrożenie zdrowia nie jest poważne, nie ma takiej potrzeby. Niezależnie od tego, w każdym zawsze zależy nam na jak najlepszym samopoczuciu, dlatego bardzo ważne jest także leczenie objawowe. W tym celu, metody naturalne bywają niezastąpione.

Porost islandzki

Aktywne składniki porostu islandzkiego osłaniają i powlekają błonę śluzową dróg oddechowych, w tym gardła. Surowcem o ugruntowanym zastosowaniu jest wyciąg z porostu islandzkiego, który może być stosowany zarówno w postaci płynnej, jak i stałej, np. w formie wygodnych pastylek do ssania.

W skład porostu islandzkiego wchodzą między innymi polisacharydy (β-D-glukany oraz α-D-glukany) takie jak lichenina czy izolichenina, a także kwasy porostowe. Najważniejsze z nich to kwas fumaroprotocetrarowy i protolichesterynowy. Dzięki nim wyciąg z porostu islandzkiego działa także przeciwzapalnie i przeciwrobnoustrojowo. Badania kliniczne potwierdziły korzystny efekt leczniczy u pacjentów ze stanem zapalnym i suchością błon śluzowych dróg oddechowych oraz chrypką, a także suchym kaszlem i podrażnieniami jamy ustnej.

Miód

Miód pszczeli pomaga uporać się z bólem gardła działając łagodząco i antybakteryjnie. Do tego prawdopodobnie wzmacnia odpowiedź immunologiczną pobudzając aktywność białych krwinek: limfocytów T i B oraz fagocytów. Badania naukowe potwierdziły jego skuteczność w łagodzeniu objawów przeziębienia. Efekt jest szczególnie wyraźny w przypadku kaszlu, także u dzieci.

Kwiat dziewanny

Kwiat dziewanny to surowiec stosowany tradycyjnie w formie naparu w celu łagodzenia bólu gardła towarzyszącego przeziębieniu. Dotyczy to trzech gatunków rośliny: Dziewanny wielkokwiatowej, drobnokwiatowej oraz kutnerowatej. Zawiera flawonoidy i saponiny, które mogą odpowiadać za przypuszczalne działanie przeciwzapalne rośliny.

Ciekawostka- lody :)

Tak, desery lodowe, a właściwie ich niska temperatura mogą złagodzić ból gardła. Podobny efekt może wywołać także wypicie zimnego napoju czy nawet ssanie kostek lodu. Wbrew naszej intuicji zjedzenie lub wypicie zimnej substancji nie doprowadzi do zaostrzenia infekcji. Zimno może osłabiać odporność, ale wyłącznie wtedy gdy marzniemy i zdecydowanie zbyt długo przebywamy w niskiej temperaturze.

W przebiegu stanu zapalnego dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych błony śluzowej gardła, dzięki czemu zwiększa się ich przepuszczalność. Pozwala to na szybki transport białych krwinek i białek uczestniczących w reakcji zapalnej, a skutkuje powstaniem obrzęku. Niska temperatura powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ich przepuszczalności. Dzięki temu może przynieść chociaż chwilową ulgę. To jednak ważne aby pamiętać, że nie da się w ten sposób skrócić choroby. Tutaj kluczowe są własne doświadczenia. Jeśli zimny napój czy deser lodowy nie przyniosą ulgi za pierwszym razem, nie ma powodu żeby próbować znowu.

 

Ważne!

Wybierając gotowe produkty np. pastylki do ssania, postaw na te z wysokiej jakości składnikami. Isla medic acute opócz rekomendowanego porostu islandzkiego zawiera kwas hialuronowy oraz kompleku hydrożelowego, to najbardizej nawliżająca formuła ochraniająca gardło. 

 

Wykaz źródeł

 1. Stead W. et al.: Patient education: Sore throat in adults (Beyond the Basics). UpToDate. 2021
 2. Abuelgasim H, Albury C, Lee J. Effectiveness of honey for symptomatic relief in upper respiratory tract infections: a systematic review and meta-analysis. BMJ Evid Based Med. 2021 Apr;26(2):57-64.
 3. Oduwole O, Udoh EE, Oyo-Ita A, Meremikwu MM. Honey for acute cough in children. Cochrane Database Syst Rev. 2018;4(4):CD007094. Published 2018 Apr 10.
 4. Tuszyński P. (red.) et al.: Przeziębienie i grypa z perspektywy farmaceuty. 2019
 5. Gajewski P. (red.) et al.: Interna Szczeklika 2021. Medycyna Praktyczna; Kraków 2021
 6. EMA: European Union herbal monograph on Verbascum thapsus L., V. densiflorum Bertol. (V. thapsiforme Schrad) and V. phlomoides L., flos. Final; EMA/HMPC/611537/201 2018

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody