Wiemy, co zdrowe logo

Czym jest zakażenie RSV i jakie są jego objawy

shadow illustration

O wirusie

RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy (ang. respiratory syncytial virus) występuje w dwóch głównych podtypach: RSVA i RSVB, które zwykle rozprzestrzeniają się równocześnie. Podtyp A jest uważany za nieco bardziej zakaźny i rozprzestrzenia się szybciej. W klimacie umiarkowanym ogniska zakażeń pojawiają się co roku w sezonie zimowym.

Infekcje występują u ludzi w każdym wieku, jednak niemowlęta i małe dzieci są znacznie bardziej narażone na ciężką infekcję. Inne czynniki mają mniejsze znaczenie, jednak wiadomo, że cięższy przebieg zakażenia zdarza się częściej osobom, które:

• Przebywają w zatłoczonych pomieszczeniach,

• Są narażone na dym (nie tylko tytoniowy),

• Chorują na astmę,

• Mieszkają na wysokości powyżej 2500 m nad poziomem morza,

• Są w trudnej sytuacji społeczno-finansowej,

Bardziej narażone są również dzieci z wrodzonymi wadami serca, wcześniaki, a także osoby starsze z przewlekłymi chorobami płuc lub niepełnosprawne.

W krajach rozwiniętych RSV jest główną przyczyną hospitalizacji dzieci poniżej 5 roku życia. Na szczęście rzadko zdarza się, że infekcja prowadzi do zgonu. Najbardziej obciążone są niemowlęta (dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku). Wraz z wiekiem ryzyko spada, jednak osoby po 50 roku życia są nieco bardziej obciążone niż młodzi dorośli.

Objawy wirusa u dorosłych

U dorosłych i starszych dzieci często zdarzają się nawracające infekcje RSV, które przebiegają łagodnie. W takim przypadku pojawiają się objawy infekcji górnych dróg oddechowych  –  nosa, gardła i krtani  –  czyli zwykłe przeziębienie. Do typowych objawów należą:

• Kaszel,

• Katar i wyciek z nosa,

• Zapalenie spojówek.

RSV powoduje zapalenie zatok i ucha środkowego nieco częściej niż inne wirusy zajmujące drogi oddechowe.

Rzadziej zdarzają się infekcje dolnych dróg oddechowych, które mogą skutkować zapaleniem tchawicy, oskrzeli, płuc, a także zaostrzeniem astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Możliwe jest wystąpienie nadreaktywności dróg oddechowych, czyli skłonności do kurczenia się ich w sytuacjach, w których u osób zdrowych żadne zmiany nie występują. Towarzyszy jej zwykle świszczący i/lub spłycony oddech.

Objawy wirusa u dzieci

W przypadku niemowląt i małych dzieci konsekwencje zakażenia są znacznie poważniejsze. Zwykle dochodzi do zapalenia w obrębie dolnych dróg oddechowych, oprócz zapalenia płuc często zdarza się zapalenie oskrzelików. Oskrzeliki to znajdujące się w płucach rozgałęzienia łączące oskrzela z pęcherzykami płucnymi. W przypadku zapalenia płuc stan zapalny zlokalizowany jest w pęcherzykach płucnych.

Ciężka infekcja może skutkować skurczem oskrzeli i ostrą niewydolnością oddechową. Około 20% dzieci doświadczyło świszczącego oddechu spowodowanego zakażeniem RSV w ciągu pierwszego roku życia, a około 2-3% wymaga pobytu w szpitalu.

Często rozwój zakażenia zaczyna się od trwających od 1 do 3 dni objawów łagodnej infekcji górnych dróg oddechowych takich jak zatkany nos czy wodnisty katar. Dopiero później pojawia się gorączka, która zwykle nie przekracza 38,3 °C oraz kaszel. Niepokojące symptomy świadczące o ciężkiej infekcji to:

• Przyspieszony oddech,

• Odgłosy świszczenia lub trzaski w trakcie oddychania,

• Bezdech.

W przypadku zauważenia któregokolwiek z nich konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

 

 

Wykaz źródeł

 • Griffiths C, Drews SJ, Marchant DJ. Respiratory Syncytial Virus: Infection, Detection, and New Options for Prevention and Treatment. Clin Microbiol Rev. 2017 Jan;30(1):277-319.

 • Coultas JA, Smyth R, Openshaw PJ. Respiratory syncytial virus (RSV): a scourge from infancy to old age. Thorax. 2019 Oct;74(10):986-993.

 • Barr F. et al.: Respiratory syncytial virus infection: Clinical features and diagnosis. 2021. UpToDate

 • Piedra P. et al.: Bronchiolitis in infants and children: Clinical features and diagnosis. 2021. UpToDate

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody