Wiemy, co zdrowe logo

Bluszcz – naturalny wróg kaszlu

shadow illustration

Bluszcz zawsze odgrywał ważną rolę.

W starożytności był symbolem płodności i nieśmiertelności, Rzymianie dekorowali nim swoje ogrody, a wyjątkową popularność zyskał w epoce wiktoriańskiej, gdy zaczął być popularny na całym świecie.

W czasach starożytnych, bluszcz miał także ogromne znaczenie w medycynie i stał się jednym z najważniejszych produktów stosowanych w leczeniu kaszlu. Ten uzdrawiający bluszcz, o którym tu mówimy, rośnie wokół nas i nosi nazwę „Hedera helix Linneus.” Owoce bluszczu (jagody) są co prawda trujące, ale niektóre związki wyizolowane z liści bluszczu za pomocą specjalnych metod potrafią leczyć i często stosuje się je w postaci gotowych produktów farmaceutycznych.

Na naszym blogu “Kaszel dziecka – jak rozpoznawać i leczyć,” wspominaliśmy o różnych rodzajach kaszlu. Wspomnieliśmy o podstawowym podziale na suchy i mokry. W przypadku kaszlu mokrego wytwarzana wydzielina może powodować trudności w oddychaniu, podrażnienie żołądka i dalsze komplikacje chorobowe oraz stan zapalny. W przypadku kaszlu suchego, gdy nie ma śluzu w drogach oddechowych, kaszel taki potrafi być irytujący i często bardzo silny. W leczeniu kaszlu często stosowane są rośliny, których właściwości pozwalają na stosowanie ich w obu rodzajach kaszlu. Są nimi mech (porost) islandzki oraz bluszcz. Tak więc syropy na kaszel często produkowane są właśnie z tych roślin by jednocześnie ułatwić rozpuszczenie wydzieliny, działać wykrztuśnie na kaszel mokry oraz łagodzić kaszel suchy i stymulować wytwarzanie śluzu ochronnego.

shadow illustration

Właściwości lecznicze

Liście bluszczu mogą być zbierane przez cały rok, choć zawartość substancji leczniczych jest największa przed kwitnieniem, w sierpniu i wrześniu. Po zebraniu powinny być suszone ostrożnie i powoli, w dobrze wentylowanym miejscu lub na słońcu. Liście bluszczu zawierają dużą ilość składników czynnych, do których zaliczają się między innymi saponiny. Kiedy saponiny rozpuszczają się w wodzie, wytwarza się piana. Zdolność ta uzyskała swoją nazwę od łacińskiego słowa oznaczającego “sapo” – mydło. Dziś, po dokładnych i licznych badaniach udowodniono skuteczność tych roślin leczniczych stosowanych od wieków.

Są trzy tryby działania terapeutycznego wyciągu z liści bluszczu na drogi oddechowe:

 • Ułatwia odkrztuszanie – saponiny z liści ułatwiają odksztuszanie wydzieliny, ponieważ rozpuszczają gruby śluz w oskrzelach.
 • Łagodzi kaszel – rozpuszcza śluz, który można natychmiast usunąć poprzez odkasływanie
 • Pomaga w tłumieniu kaszlu – zmniejsza odruchy kasłania, rozluźnia mięśnie oskrzeli, ułatwia oddychanie i zmniejsza skurcze oskrzeli. Ze względu na skuteczne działanie na drogi oddechowe, wyciąg z liści bluszczu jest również stosowany w walce z astmą.

Przygotowanie

Istotne, podczas przygotowywania herbaty z liści bluszczu jest to aby nie przekraczać dwóch łyżek mielonej suszu z liści lub więcej niż jeden liść bluszczu mieszanek herbacianych na 1 litr wody. Jagody bluszczu należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i nie używać ich do przygotowania herbaty.
Aby upewnić się, że stosowanie tych leków jest bezpieczne i nie powoduje żadnych szkodliwych skutków w organizmie, zaleca się kupować produkt, który jest już gotową mieszanką. Obecnie istnieje szereg preparatów wytworzonych z ekstraktu liści bluszczu. Ekstrakt otrzymuje się poprzez zmieszanie suchych liści początkowo płukanych mieszaniną wody i alkoholu, w celu uwolnienia składników aktywnych. Po tym etapie tworzy się ekstrakt, z którego usuwa się alkohol, a pozostały koncentrat się suszy. Dzięki temu uzyskuje się składniki aktywne w najczystszej formie. Suchy ekstrakt poddaje się obróbce w taki sposób, aby bez względu na formę (syrop, tabletki musujące) zawsze zawierał taką samą ilość czynników terapeutycznych liści bluszczu.

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody