Zdrowe noworoczne postanowienia!
Wiemy, co zdrowe logo

Zdrowe noworoczne postanowienia!

shadow illustration

Okres świąteczny oprócz spędzania czasu w gronie rodzinnym oraz spotykania się z przyjaciółmi charakteryzuje się bogatym wyborem tłustego, słodkiego i kalorycznego jedzenia. Po tradycyjnym przesadzaniu w konsumpcji w trakcie świąt przyszedł czas na zdecydowane przejęcie kontroli nad codziennym odżywianiem się.

Drastyczne głodówki i pomijanie posiłków nie są długofalowym rozwiązaniem w celu skutecznego powrotu do formy. Konieczne jest aby do codziennego żywienia wprowadzić łatwostrawne posiłki, bogate w owoce i warzywa oraz zwiększyć spożywanie płynów. Świadoma, zbilansowana dieta nie jest żadną skomplikowaną gałęzią naukową i łatwo daje się wprowadzić w życie za pomocą odrobiny dobrej woli. W celu ułatwienia początku wprowadzania zdrowego noworocznego żywienia wymienimy parę sezonowych artykułów spożywczych o terapeutycznych i odżywczych właściwościach przeznaczonych właśnie do detoksykacji organizmu, które pomogą Państwu wrócić do zdrowego trybu po świątecznych podróżach i obfitej kuchni.

 

Dlaczego sezonowe owoce i warzywa są lepsze?

Sezonowe owoce i warzywa oprócz tego, że cenowo są najkorzystniejsze są również bogate w zdrowe składniki odżywcze a przy tym najmniej traktowane są niepożądanymi środkami. Ze świeżych owoców i warzyw z pewnością wymienimy pomarańcze, cytrynę, kiwi, kapustę, brukselkę, kalafior, sałatę, cykorię, szpinak, sałatę lodową, pora i kalarepę. Składnikiem którego nie powinno zabraknąć w świeżych sałatach i gotowanych warzywach jest oliwa z oliwek, która z powodu wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (77%) oraz zawartością antyoksydantów chroni HDL „dobry” cholesterol a zmniejsza udział „złego” LDLcholesterolu, który w czasie świąt nagromadził się w waszym organizmie.

Owoce dla poprawy zdrowia

Kiwi zawiera w sobie niesamowite ilości witaminy C (dwukrotnie więcej niż pomarańcze), posiada więcej błonnika od jabłek, bananów i zawiera dużo potasu. Teraz jest ich czas więc starajcie się zjadać jeden, dwa kiwi dziennie dopóki trwa ich sezon. Witamina C pomaga w walce ze zmęczeniem, przeziębieniem i grypą. Jeśli przygotowujecie owocową sałatkę, pamiętajcie żeby kroić kiwi jako ostatnie ponieważ zawiera enzymy które aktywują się podczas ich krojenia co powoduje ich miękkość.

Pomarańcza jest doskonałym „czyścicielem” organizmu po okresie przejadania się! Z powodu odpowiedniej zawartości minerałów posiada właściwości rewitalizujące – pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Witamina C wzmaga absorbcję żelaza i przyspiesza wiele procesów metabolicznych, wspomagając zdolności obronne i witalne organizmu a nawet bierze udział w tworzeniu kolagenu, a zawarty w nim liminoidy chronią płuca i stymulują pracę wątroby oraz detoksykację enzymów.

Zapewne czytali Państwo wiele razy o właściwościach leczniczych cytryny dlatego i my o niej wspomnimy, ponieważ o dobrych rzeczach trzeba zawsze przypominać. Po troszeczkę niekontrolowanym rozkoszowaniu się smacznie przygotowanymi delicjami cytryna działa jak balsam na nasz organizm, korzystnie działa na usuwanie problemów trawiennych a zmieszana z ciepłą wodą w odróżnieniu od pozostałych cytrusów korzystnie działa na zdrowy żołądek. Dlatego nie zapominajcie o tym doskonałym owocu!

Zielone warzywa liściaste jako żywność i lek

Spożywaniem zielonych warzyw liściastych i błonnika pomożecie Państwo waszemu organizmowi „dojść do siebie” i oczyścić się. Zielone warzywa liściaste bogate są w minerały i witaminy (Witamina C, beta karoten, witaminy z grupy B oraz minerały jak potas, który jest niezbędny do hydratacji i magnez, który jest antyoksydantem pomagającym enzymom wątroby w eliminowaniu trucizn), są ważne dla gładkiej muskulatury żył i serca oraz wspierają walkę z depresją i zmęczeniem. Zielona sałata, oprócz tego że jest bogata w błonnik i wodę które stwarzają uczucie sytości, bogata jest w witaminy, wapno, fosfor i potas. Zapewne spodoba się Państwu fakt iż zielone warzywa liściaste nie powodują wzdęć i mogą być z tego powody spożywane codziennie.

Kilka porad na koniec!

Żeby skutecznie wyrwać się z wiru świątecznego leniuchowania i gromadzenia dodatkowych kilogramów nie pomijajcie Państwo śniadania, pijcie więcej niż 1,5 litra wody dziennie, spożywajcie do 5 posiłków i zażywajcie jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu. Poczujecie się Państwo lepiej i będziecie przepełnieni energią. Powrót do formy sprzed świąt będzie prostszy niż wam się wydaje.

Czy zaczęliście już swoje zrównoważoną dietę?