Wiemy, co zdrowe logo

Predyspozycja genetyczna – Czy będę gruba jak moja teściowa?

shadow illustration

Gdy ludzie zauważają, że wasz syn jest “istny” jak ty – rzadko się mylą. Przesądy i mity w społeczeństwie nie powstają bez powodu. Liczne cechy i podobieństwa często są widoczne gołym okiem. Za tą deklaracją stoją lata wyciągania wniosków przez człowieka na podstawie doświadczenia. W każdym z nas “czai się” mały naukowiec, który stawia tezy. Czy mamy rację? Będziemy mówić o tym, co jest niewidoczne dla ludzkiego oka – o predyspozycjach do pewnych chorób.

 

Zaparło mi dech w piersiach

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia około 300 milionów ludzi na świecie choruje na astmę. Możemy ją rozpoznać po napadach suchego kaszlu, ucisku w klatce piersiowej, uczuciu braku powietrza – ogólnie po utrudnionym oddychaniu.

shadow illustration

Zbliżająca się zima nie jest łatwym okresem dla astmatyków. Oprócz wdychania zanieczyszczonego powietrza, napad może się zdarzyć także przy wdychaniu chłodnego i suchego powietrza. Predyspozycje genetyczne to jeden z czynników decydujących o pojawieniu się astmy, ale nie jedyny. Coraz częściej mówi się o interakcji infekcji wirusowych, czynnika środowiska i genów.

 

Styl życia zwalnia odbezpiecza karabin z chorobami

Być może najczęstsze są przesądy związane z pojawieniem się cukrzycy typu 2. Wielu sądzi, że jest to związane tylko z otyłością. Ale nie tylko. “Chudzielce” również mogą zachorować na cukrzycę. Z drugiej strony nie zupełnie wszyscy otyli ludzie zachorują. Jeśli zrzucicie 5 -10 % masy ciała i ćwiczycie 2 godziny tygodniowo możecie zwolnić lub zatrzymać rozwój choroby.

“Geny ładują karabin, a styl życia odbezpiecza go” – mówi dyrektorka oddziału ds. cukrzycy Amerykańskiego centrum kontroli i zapobiegania chorobom Ann Albright.

Kieliszek, dwa…

W kulturze człowieka alkohol jest obecny od niepamiętnych czasów. Ale nauka jeszcze nie odkryła genu decydującego o tym, kto stanie się alkoholikiem, a kto nie. Większość z nas wypije kieliszek, dwa… a czy wypijemy tez siódmy – o tym może zadecydować gen, który nam mówi o tym, ile przyjemności sprawia nam ten siódmy kieliszek. Właśnie to pragnienie przyjemności i to “fajne uczucie” może popchnąć daną osobę do braku umiaru. Z drugiej strony – posiadanie silniejszego genu “przyjemności” nie znaczy, że nosimy piętno. Wpływ środowiska jest ważnym czynnikiem ryzyka alkoholizmu. Może to być świętowanie i picie alkoholu w towarzystwie, wysoki stopień ciekawości, jak i uprzednie chorowanie na depresję lub lęki.

Zawsze jest to jakaś kombinacja

Tak samo depresja nie jest uwarunkowana tylko predyspozycjami genetycznymi, ale zawsze jest to mieszanka środowiska i dziedziczności. Jedno nie wyklucza drugiego, ponieważ może ona się pojawić przy normalnych warunkach życiowych, a także bez predyspozycji. Jest to choroba, tak samo jak grypa. Hormony stresu, których w trakcie depresji produkuje się więcej, blokują działanie hormonu przyjemności – dopaminy. Wtedy obniża się nastrój i dochodzi do depresji..

 

Czy będę gruba jak moja teściowa?

Geny wpływają na spalanie kalorii przez ciało. Kontrolują one funkcję tkanki tłuszczowej. Jeśli u większej liczby krewnych występuje otyłość – istnieją predyspozycje genetyczne do otyłości oraz szansa powiększenia się otyłości o 30%. Wasze geny nie sterują tym, czy będziecie grubi, czy też nie! Jedynie utrudniają niektórym utrzymywanie linii. Ale nie możecie całej winy zrzucać na geny. Po prostu uważajcie na to, co jecie. Ponieważ nie możecie zmienić swoich genów, możecie zmienić chociaż swoje zachowania. 

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej salveopharma oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie. Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia, z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-761) przy ul. Cypryjskiej 2A, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej salveopharma wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody