Układ oddechowy wyścielony jest błoną śluzową, która pozwala na pełną funkcjonalność narządów oddechowych. W błonie śluzowej górnych dróg oddechowych występują adenocyty i liczne drobne włoski (tak zwane rzęski). Adenocyty produkują ciecz (wydzielinę), która nawilża wdychane powietrze (około 10 000 litrów na dobę) i jednocześnie pochłania kurz, brud, bakterie itd. Zadaniem rzęsek, które są stale w ruchu, jest transportowanie tych obcych ciałz powrotem lub za pośrednictwem gardła do żołądka. Jeśli błona śluzowa jest wysuszona, jej naturalne funkcje nie są już zapewnione. Tym samym, wtargnięcie drobnoustrojów jest ułatwione a zmysły węchu i smaku pogarszają się. Ponadto, może to prowadzić do podrażnienia błony śluzowej.
Nos ma wiele funkcji, które służą zapobieganiu chorobom dróg oddechowych. Przez nos, powietrze, które jest wdychane, jest doprowadzane niemal do temperatury ciała, tzn. w zimie zimne powietrze jest nagrzewane, a latem bardzo gorące powietrze jest schładzane. Dodatkowo wdychane powietrze jest w nosie nawilżane i filtrowane w taki sposób, że cząstki pyłu są usuwane, a tylko czyste powietrze dostaje się do płuc. Z tego powodu powietrze powinno być zawsze wdychane przez nos a nie ustami. To jednak nie jest możliwe, jeśli funkcja oddechowa nosa jest utrudniona i błona śluzowa nosa jest zbyt sucha.
jest to powszechny problem. Nie tylko dotyczy ona wszystkich grup wiekowych, ale również występuje przez cały rok. Zaschnięta wydzielina w nosie, która tworzy się w przypadku suchości w nosie jest nie tylko uciążliwa, ale również może częściowo powodować bolesność. Ryzyko zakażenia jest większe, także oddech, węch i smak pogarszają się. Stan ten znacząco pogarsza jakość życia.
• działania niepożądane pewnych szczególnych leków;
• niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy schorzenia reumatyczne również
często prowadzą do suchości błony śluzowej;
• ogrzewane lub klimatyzowane pomieszczenia;
• pył lub inne czynniki drażniące;
• czasami sucha śluzówka występuje z powodu podeszłego wieku.
Uzdrawiająca moc soli (chlorek sodu) była wykorzystywana przez człowieka już od setek lat. Przebywanie w słonym morskim powietrzu lub w uzdrowisku, gdzie solanki ze źródeł odparowują poprzez drewniane gałązki (tężnie), prowadzi do złagodzenia dolegliwości w przypadku chorób układu oddechowego. Sole zawarte w maści, ze względu na ich higroskopijne działanie, tworzą w wilgotne środowisko.
W celu zapobiegania
• chroni błonę śluzową nosa przed wysychaniem w przypadku suchego powietrza;
• nie dopuszcza do kontaktu substancji drażniących z błoną śluzową nosa.
• nawilża błonę śluzową nosa;
• rozluźnia zaschniętą wydzielinę;
• wspomaga leczenie przeziębień u niemowląt i dzieci;
• poprawia oddychanie przez nos i dlatego może ograniczyć chrapanie.
• wspomaga regenerację błony śluzowej nosa uszkodzonej w przypadku przeziębienia, krwawienia z nosa lub po operacji.
100 g maści zawiera 2,8 g chlorku sodu i 7,2 g wodorowęglanu sodu.Inne składniki: alkohole wełny, olejek cytrynowy, miękka biała parafina, średniołańcuchowe, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy.
Nisita® maść do nosa stosuje się w przypadku suchej błony śluzowej nosa:
• jako leczenie uzupełniające w przypadku zatkanego nosa, np. przy
przeziębieniu,
• w celu oczyszczania i nawilżania błony śluzowej nosa, np. przy suchym
powietrzu,
• w celu usunięcia zaschniętej wydzieliny z nosa.
Nisita® maść do nosa jest przeznaczona dla dorosłych, dzieci i niemowląt.
Nie należy stosować maści do nosa Nisita® w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik zawarty w maści.
Sprawdź szerokie zastosowanie maści Nisita® w akapicie „Zalecenia i możliwości leczenia”. Czytaj poniżej.
Prawidłowe stosowanie wyrobu nie rodzi szczególnych środków ostrożności, które należałoby podjąć. Po przebytej operacji lub uszkodzeniu nosa, przed użyciem maści do nosa Nisita®, należy skonsultować się z lekarzem.
Brak jest dostępnych danych, które sugerowałyby, że stosowanie maści do nosa Nisita® w okresie ciąży lub karmienia piersią jest szkodliwe.
Wprowadzać pasek maści o długości 1 cm do każdego otworu nosowego, kilka razy dziennie. Włożyć końcówkę tubki możliwie najgłębiej do otworu nosowego, wycisnąć niewielką ilość maści i rozprowadzić równomiernie na błonie śluzowej nosa poprzez delikatne masowanie boków nosa. Maść może być wprowadzona do wnętrza nosa za pomocą wacika. Maść należy stosować kilka razy dziennie, szczególnie przed snem. Ze względów higienicznych oraz w celu uniknięcia infekcji, każda tubka maści do nosa Nisita® powinna być używana tylko przez jedną osobę. Po aplikacji maści należy oczyścić końcówkę tubki.
Nisita® maść do nosa może być stosowana przez dłuższy okres czasu. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli nie nastąpiła poprawa po 14 dniach leczenia.
W rzadkich przypadkach, Nisita® maść do nosa może powodować lekkie pieczenie błony śluzowej nosa ze względu na lekko drażniący efekt. Bardzo rzadko, alkohole wełny i olejek cytrynowy zawarte w maści mogą powodować reakcję nadwrażliwości.
Nisita® maść do nosa można stosować tylko przed upływem daty wydrukowanej na pudełku tekturowym i spawie tubki. Szczególna uwaga: Podczas codziennego stosowania Nisita® maść do nosa należy zawsze przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu uniknięcia ewentualnych uszkodzeń tubki przez ostre twarde przedmioty. Maść do nosa Nisita® zawiera, jako bazę maści, mieszaniny tłuszczów stałych i płynnych, które mogą się nieco zmienić, jeśli przechowywanie wyrobu jest nieprawidłowe (poniżej 15°C lub powyżej 25°C). W wyższych temperaturach maść może ulegać rozkładowi. W rezultacie z tubki może wypłynąć odrobina oleju. W przypadku przechowywania w chłodniejszych warunkach wyciśnięcie maści z tubki może być nieco trudniejsze. W celu uniknięcia uszkodzenia tubki, np. przez wielokrotne składanie, należy zawsze wyciskać maść od tyłu do przodu tubki. Niewielka ilość powietrza w tubce, wynikająca z procedury napełniania, nie wpływa ani na skuteczność preparatu, ani na ilość napełnienia tubki.
Należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci!
Nisita® maść do nosa stosuje się w przypadku suchej błony śluzowej nosa:
- jako leczenie uzupełniające w przypadku zatkanego nosa, np. przy przeziębieniu,
- w celu oczyszczania i nawilżania błony śluzowej nosa, np. przy suchym powietrzu,
- w celu usunięcia zaschniętej wydzieliny z nosa.
Nisita® maść do nosa jest przeznaczona dla dorosłych, dzieci i niemowląt. Nazwa wytwórcy: Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG; Podmiot prowadzący reklamę: Salveo Poland Sp. z o.o
Jak stosuje się maść do nosa Nisita®?
Wprowadzać pasek maści o długości 1 cm do każdego otworu nosowego, kilka razy dziennie. Włożyć końcówkę tubki możliwie najgłębiej do otworu nosowego, wycisnąć niewielką ilość maści i rozprowadzić równomiernie na błonie śluzowej nosa poprzez delikatne masowanie boków nosa. Maść może być wprowadzona do wnętrza nosa za pomocą wacika. Maść należy stosować kilka razy dziennie, szczególnie przed snem.
Kiedy używać Nisita® spray do nosa a kiedy maść?
Nisita® spray do nosa jest przeznaczony przede wszystkim do utrzymywania higieny nosa, ale także do nawilżania suchej błony śluzowej nosa. Higiena nosa jest szczególnie ważna w przypadku małych dzieci, gdyż ich drogi oddechowe są małe, a one same nie wiedzą, jak wydmuchnąć wydzielinę. Maść użyta w postaci cienkiej warstwy pokrywającej wewnętrzną powierzchnię nosa jest odpowiednia do regeneracji wysuszonej i uszkodzonej śluzówki. Zaleca się ją również w przypadku częstego krwawienia z nosa oraz do rozluźnienia zaschniętej wydzieliny z nosa.
Jeśli masz pytanie, śmiało skontaktuj się z nami. Pytania są dla nas wyzwaniem.
expand_circle_right Zadaj pytanie